Zamość – Święto Wojska Polskiego

Tradycyjnie już w całej Polsce w dniu 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego,

Z tej okazji również i w Zamościu odbyły się obchody, które zainicjowała msza św. o godz.12.00 w Parafii Katedralnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła   Następnie uczestnicy przemaszerowali na Rynek Wielki, gdzie odbył się ceremoniał wojskowy z podniesieniem flagi państwowej, odśpiewaniem hymnu i przemówieniami okolicznościowymi. Wręczono  odznaczenia – Za sumienną służbę w czasie działań bojowych podczas użycia sił zbrojnych poza granicami państwa w czasie pokoju w warunkach szczególnie niebezpiecznych, nie bezpośrednio w styczności z przeciwnikiem – Wojskowy Krzyż Zasługi z mieczami, Brązowy medal,, Siły zbrojne w służbie Ojczyzny”, Gwiazda Afganistanu za udział w zmianie 10 RSM  i mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

 Dowódca 3 batalionu zmechanizowanego w Zamościu płk.Sebastian Grela  powiedział – 15 sierpnia 1920 r.na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła nie dawno odzyskana niepodległość. Wojsko Polskie świetnie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego odniosła wielką viktorię nad Armią Czerwoną. Dzisiaj w Dniu Święta Wojska Polskiego po raz kolejny wspominamy tamten czas, ale pamiętajmy ,że ten dzień to nie tylko święto żołnierza lecz wszystkich Polaków. Święto narodu mogącego żyć w poczuciu bezpieczeństwa. Bitwa Warszawska zwana tez cudem nad Wisłą nazwę swą zawdzięcza błyskotliwym i zaskakującym decyzjom podjętych przez naczelnego dowódcę czym doprowadził do spektakularnej viktorii i odwrotu wojsk bolszewickich. Bitwa Warszawska została uznana za 18 tą przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę  i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Wysiłek zbrojny naszych rodaków stanowi nieodłączną część naszego narodu. Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruj nasza uwagę na to co w życiu państw i narodu jest najważniejsze i najcenniejsze. Na cnoty narodowe, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których dążyć. Umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie ojczyzny…kultywowanie tradycji i szacunek dla symboli taki jak godło, barwy narodowe , flaga, sztandar i mundur jest naszym obowiązkiem a pamięć o stoczonych bitwach w walce o niepodległość powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie jako gwarancja dumy i jedności narodowej..

Tradycyjnie także odbył się Apel Pamięci Oręża Polskiego, salwa honorowa po nich złożono wieńce. Na koniec uroczystości odbyła się defilada.

Nasze relacje z uroczystości. ZAPRASZAMY

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *