XIII edycja „Alei Sław” w Zamościu


Maria Sarnik-Konieczna, z wykształcenia architekt, konserwator zabytków, której działalność konserwatorska przy rewaloryzacji Zamościa w latach 70. i 80. XX wieku zaowocowała wpisaniem Hetmańskiego Grodu na Listę UNESCO, zostanie uhonorowana w „Alei Sław” w Zamościu (26.06.).
Podczas konferencji prasowej z udziałem Teresy Madej, pomysłodawczyni i organizatorki przedsięwzięcia kulturalno-promocyjnego „Aleja Sław”, Piotra Orzechowskiego, dyrektora Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość, a także Andrzeja Urbańskiego, dyrektora Muzeum Zamojskiego w Zamościu, partnera wydarzenia, poinformowano media o szczegółach tegorocznej edycji „Alei Sław” w Zamościu, która odbędzie się z należnym jej ceremoniałem.
Jak podkreśliła pomysłodawczyni – „Aleja Sław” postrzegana jako element promocji miasta i lokalna atrakcja, w rzeczywistości realizuje bardziej szlachetne cele. Najważniejszy jest tu człowiek, jego dzieło i pamięć o nim. Dlatego z upływem lat stanie się oczywiste nie tylko to, że oni pozostają wśród nas, ale też to, że my poprzez ich obecność należymy do tego wspaniałego świata i stanowimy konieczne ogniwo. Wielcy mistrzowie – nawet jeśli już ich nie ma z nami – pozostają obecni w swoich dziełach i w naszym nimi zachwycie.
W roku jubileuszu 440-lecia lokacji miasta Zamościa, w „Alei Sław”, uhonorowana zostanie tablicą pamiątkową z brązu, którą wykona Bartłomiej Sęczawa, artysta rzeźbiarz z Zamościa, postać wyjątkowa, której działalność odcisnęła trwały ślad na obliczu architektonicznym i kulturowym Zamościa. Uroczystość została zaplanowana na dzień 14 sierpnia 2020 r. Odbędzie się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego pana Jarosława Stawiarskiego i Prezydenta Miasta Zamość pana Andrzeja Wnuka. Partnerem projektu jest Muzeum Zamojskie w Zamościu.
Maria Sarnik-Konieczna, bohaterka XIII edycji „Alei Sław, była pierwszym w dziejach Zamościa Miejskim Konserwatorem Zabytków (od 1970 r.), a w latach 1979 – 1984 pełniła zaszczytną funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pani Maria nadzorowała prace konserwatorskie w pionierskim okresie renowacji Zamościa, a następnie w toku ich największego nasilenia przed jubileuszem 400-lecia miasta. Wielką zasługą pani Marii jest przywrócenie długo oczekiwanego blasku naszej „Perle Renesansu”. To dzięki pani Marii, cały świat może podziwiać dzisiaj piękną architekturę naszego miasta. Jej osoba i działalność jako konserwatora zabytków na rzecz Zamościa, nadal przynosi naszemu miastu i regionowi zaszczyt i prestiż.
Od 1971 roku Maria Sarnik-Konieczna przewodniczyła kołu Stowarzyszenia Architektów RP. W latach 1980-85 była posłem na Sejm (jako bezpartyjna). Od 1984 r. pełniła funkcję wicedyrektora Zarządu Muzeów i Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Honorowy prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, członek Polskiego Komitetu ICOMOS (Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków) – organizacji pozarządowej o zasięgu międzynarodowym, afiliowanej przy UNESCO.  Maria Sarnik-Konieczna otrzymała tytuł Ambasadora Kultury Zamościa od Prezydenta miasta Zamościa w 2007 roku.

  • Fakt uhonorowania Marii Sarnik-Koniecznej w „Alei Sław” koreluje z rocznicą 440-lecia podpisania przywileju lokacyjnego przez króla Stefana Batorego w 1580 roku. Dzięki zabiegom, dzięki całej jej pracy zawodowej, możemy się cieszyć pięknem tego miasta, nie tylko my mieszkańcy, ale także turyści. Bardzo serdecznie, w imieniu organizatorów, prezydenta miasta Zamościa, zapraszamy na wydarzenie. Odsłonięcie kolejnej tablicy w „Alei Sław” jest już wydarzeniem, ma już swoją markę. Dzięki zabiegom pani Teresy ma odpowiednią oprawę, jedyną w swoim rodzaju, więc jesteśmy bardzo, bardzo zadowoleni, bo jest to kolejny pozytywny, optymistyczny aspekt – wydarzenie kulturalne w Zamościu w tym trudnym dla nas roku. Bardzo serdecznie dziękuję pani Teresie Madej za cały wysiłek organizacyjny i propagowania informacji o wydarzeniu – powiedział dyrektor Piotr Orzechowski.
    Jest to trzecia edycja, w której bierze udział jako partner Muzeum Zamojskie. Wcześniej we współpracy z organizatorem, uhonorowano pana prof. Jerzego Kowalczyka w 2013 roku, od lat związanego z Muzeum Zamojskim i oczywiście z naszym miastem. A w roku 2014 uhonorowany został prof. Marian Konieczny, który jest z Zamościem związany nie tylko przez osobę pani Marii Sarnik-Koniecznej, ale jest autorem projektu monumentalnego pomnika założyciela miasta, kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, odsłoniętego w 2005 roku.
    -Tak się szczęśliwie składa, że miałem okazję wiele razy pracować z panią Marią Sarnik-Konieczną, kiedy była tutaj Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, w sprawach związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego i muzealnictwa. I te związki z panią Marią Sarnik-Konieczną, kiedy już wyjechała do Warszawy i tam pracowała zawodowo i też działała jako posłanka, nie ustały. Często bywała w naszej instytucji, często się spotykaliśmy i ustalaliśmy wiele spraw związanych z ochroną zabytków w Zamościu, z muzealnictwem – kiedy działała w Stowarzyszeniu Architektów Polskich, a później wspólnie projektowaliśmy i mieliśmy taką idee, którą zrealizowaliśmy tworząc Galerię rzeźby prof. Mariana Koniecznego, gdzie prezentowane są jego prace na zamojskich Plantach. I też taka osobista refleksja, że z panią Marią Sarnik-Konieczną nadal utrzymujemy bliskie kontakty. I mam nadzieję, że 14 sierpnia br. będzie okazja, by na temat jej działalności w Zamościu i współpracy z Muzeum jeszcze porozmawiać, bez większych obostrzeń i przy równie pięknej pogodzie – mówił Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego.
    -Wierzę, że marzenia o Zamościu pani Marii Sarnik-Koniecznej wpisywały się w marzenia o Zamościu Wielkiego Polaka, kanclerza i hetmana wielkiego koronnego, założyciela miasta, który mówił: „Miasto Zamość musi być piękne, dobre i wieczne”. Miasto Zamość nadal jest „piękne, dobre i wieczne”, a swoją nie jedną cegiełkę dołożyła pani Maria Sarnik-Konieczna – podsumowała konferencję Teresa Madej, dziękując przedstawicielom mediów za promowanie i doskonałe relacje z kolejnych edycji „Alei Sław”.

„Aleja Sław” ma na celu uhonorowanie wybitnych przedstawicieli Kultury Polskiej, zasłużonych dla rozwoju i promocji naszego miasta i województwa lubelskiego. Wśród wyróżnionych znajdują się znakomite osobowości: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, Jan Englert, Tadeusz Wicherek i Zespół VOX oraz Małgorzata Dybowska, którzy swoją działalność twórczą związali z naszą małą ojczyzną.
Realizowany od 2008 projekt stał się nietuzinkową atrakcją turystyczną „miasta idealnego”. Corocznie „Aleję Sław” zwiedzają tysiące turystów z Polski i zagranicy. Organizatorzy mają nadzieję, iż kontynuacja prestiżowego wydarzenia dobrze służy pomnażaniu dorobku zamojskiej kultury i lokalnej społeczności. Promuje też miasto Zamość i województwo lubelskie w ramach kampanii: Lubelskie smakuj życie. Podkreślono, iż uhonorowane osoby wpisały się w historię współczesną miasta i tworzą nasze dzieje w sposób jedyny w swoim rodzaju. Cieszy organizatorów, iż przedsięwzięcie zyskuje zainteresowaniem mediów, sektora turystycznego, przedstawicieli kultury i władz samorządowych.

Informacja Teresa Madej

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *