Szarżujący kawalerzyści stanęli na Pomniku Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej

Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość dzisiaj 8 sierpnia 2022 r.można by rzec finalizują swoje marzenie czyli upamiętnienie i oddanie należnej chwały i czci kawalerzystom, którzy brali udział w jednej z najważniejszej z bitew w historii Europy.

Na przełomie sierpnia i września 1920 r. doszło do największej bitwy kawaleryjskiej pod Komarowem na przedpolach Zamościa. Starły się tam wojska wchodzące w skład 3. Armii gen. Władysława Sikorskiego i rosyjskiej 1. Armii Konnej Siemiona BudionnegoGłówny udział w bitwie ze strony polskiej miała 1. Dywizja Jazdy dowodzona przez płk. Juliusza Rómmla.

W celu zachowania w pamięci chlubnych kart chwały polskiej kawalerii, Minister Obrony Narodowej na podstawie Decyzji Nr 432/MON z dnia 24 grudnia 2013 r. ustanowił w dniu 31 sierpnia – Święto Kawalerii Polskiej.

Właśnie dzisiaj odbył się montaż trzech rzeźb – sylwetek szarżujących kawalerzystów na Pomniku Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej.  Odbyła się również konferencja prasowa dotycząca końcowych prac przy budowie pomnika.

W 102. rocznicę Bitwy pod Komarowem – Święto Kawalerii Polskiej – Komarowska Potrzeba 2022, nastąpi uroczyste odsłonięcie Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej.

Szczegóły podamy w najbliższym terminie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.