Koncert symfoniczny “September Symphony – Wojciecha Kilara” – 11.09.2015

11 września 2015 roku o godz. 19:15 w Kościele O.O. Franciszkanów w Zamościu odbył się Koncert Symfoniczny September Symphony – Wojciecha Kilara
w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego pod batutą Tadeusza Wicherka

11 września, ponieważ III Symfonia „September Symphony” to dzieło dedykowane Antoniemu Witowi. Dzieło powstało w hołdzie dla Ameryki po tragicznej w skutkach fali ataków terrorystycznych na centrum biurowe ona Trade Center w Nowym Jorku 11 listopada 2001 roku. Kompozytor, głęboko poruszony tragedią stworzył „muzyczną opowieść ‘ku pokrzepieniu serc’” (jak określił to Leszek Polony), w której nawiązał do muzyki gospel, amerykańskich hymnów i pieśni patriotycznych, w tym słynnej America, the Beautiful Samuela A. Warda. Jej komponowanie ukończył w 2003 roku.

Pierwsza część pierwsza dzieła jest żałobnym chorałem, druga – pełną dramaturgii i niepokoju toccatą, trzecia to elegijna pieśń, której temat zostaje poddany opracowaniom imitacyjnym, czwarta – ma charakter marszowy.

„September Symphony” jest trzecim dziełem z tego gatunku w dorobku kompozytora. Jednak, jak pisze Leszek Polony “I Symfonia na smyczki oraz w następnym roku II Symfonia Concertante na fortepian i orkiestrę poszły w zapomnienie i są niechętnie wspominane przez samego kompozytora” (L. Polony, Żywioł i modlitwa, s. 75).
(info. Wojciech Kilar)

[youtube 8A1JmfhynLk]

Fotorelacja Janek Cios

Fotorelacja: Mirosław Chmiel

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *