„Rokiczanka” na Eurofolku

Zespół Ludowy „Rokiczanka” z Rokitna koło Lubartowa to gwiazda tegorocznego 17. Eurofolku, która wczoraj (10 lipca) zagościła na scenie na Rynku Wielkim.

Zespół powstał w 2001 roku, wykonuje tradycyjne piosenki ludowe, nie tylko z regionu lubelskiego, ale z całej Polski. Aranżacje nadają muzyce nowocześniejsze niż w wykonaniu innych zespołów brzmienie. W ten sposób, ukazując muzykę ludową z nowej perspektywy  próbują rozpropagować tradycje ludowe wśród szerszego grona odbiorców.

Repertuar zespołu jest tradycyjny, przekazywany z pokolenia na pokolenie. O dalsze jego przekazywanie dbają śpiewacy ludowi – pasjonaci. Natomiast o atrakcyjną dla szerokiego odbiorcy aranżację dbają zawodowi muzycy. Twórczym połączeniem tych nurtów zawiaduje pochodzący z Lublina Ireneusz Bachonko – muzyk, akordeonista, kierownik muzyczny grupy.

Dopiero po 10 latach działalności, głównie koncertowej, zespół zdecydował się na wydanie w 2011 roku debiutanckiej płyty: „W moim ogródecku”, zawierającej 9 utworów. Już ten debiutancki krążek został doceniony, był nominowany do tytułu „folkowej płyty roku” w plebiscycie Wirtualne Gęśle. Z mało znanego, gminnego zespołu, Rokiczanka stała się grupą rozpoznawalną w kręgu polskiej muzyki ludowej.

(na podst inf. z zamojszczyzna.com.pl)

Zapraszamy do obejrzenia relacji Mirosława Chmiela

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *