Kolekcja marynistyczna w zasobach zamojskiej biblioteki

Zbiory Książnicy Zamojskiej im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu wzbogaciły się o kolejną, nowa kolekcję ofiarowaną przez darczyńcę. Janina Gąsiorowską zdeponowała w zasobach bibliotecznych swój prywatny księgozbiór, liczący 75 wol. o tematyce morskiej.

Pani janina – jak powszechnie wiadomo oprócz prowadzonej na szeroką skalę działalności społecznej, od wielu lat, z niesłabnącym zapałem, promuje wiedzę o morzu, a przede wszystkim o historii statku „Ziemia Zamojska”, który ochrzciła w 1984 roku i który pływał po morzach i oceanach świata przez ponad 25 lat. Podczas licznych spotkań, głównie z dziećmi i młodzieżą, w pasjonujący sposób opowiada o ceremoniale nadawania imion statkom, pracy marynarzy, okolicznościach posadowienia olbrzymich kotwic w przestrzeni miejskiej Zamościa. Mówi o patriotyzmie, szacunku do symboli narodowych, a także o swojej działalności na rzecz zacieśniania więzi naszego miasta z morzem i ludźmi morza.

Ofiarowany Książnicy Zamojskiej zasób książkowy zawiera literaturę marynistyczną – o statkach i podróżach morskich, marynarzach, kobietach kapitanach i matkach swoich „stalowych chrześniaków”, książki żeglarskie, wydawnictwa Polskiej Żeglugi Morskiej, publikacje popularnonaukowe, w tym albumy prezentujące m.in. skarby mórz i oceanów świata.

Dar dla zamojskiej biblioteki, po opracowaniu, zostanie udostępniony czytelnikom oraz uzupełniany będzie o kolejne wydawnictwa pozyskiwane m.in. od instytucji morskich.

Za przekazaną 27 września 2019 r. bibliotece kolekcję książkową, zacnej fundatorce osobiście podziękował Piotr Bartnik – dyrektor Książnicy Zamojskiej.

( inf. i fot. Książnica Zamojska)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *