“Zamojszczyzna” Gościom

Właśnie wczoraj (10 lipca) na zamojskim Rynku Wielkim wystartował 17. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny – Eurofolk 2018. Na tegorocznym międzynarodowym święcie folkloru w Hetmańskim Grodzie zagoszczą zespoły z całego świata: z Benina, Grecji, Kanady, Peru, Portugali, Serbii, Słowacji i USA.

Festiwal co roku inauguruje koncert Gospodarze Gościom w którym swoje talenty te muzyczne i taneczne prezentują różne grupy wiekowe Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna.

Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” powstał w 1985 roku w wyniku starań dyrekcji Wojewódzkiego  Domu Kultury Stanisława Rudego i Ireny Kozubowskiej. Dzięki przychylności temu przedsięwzięciu ówczesnej dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego pani Zofii Piłat, WDK otrzymał dodatkowe etaty i środki na zakup instrumentów muzycznych i strojów. Szczęśliwy los sprawił, że w tym czasie do Zamościa powróciła Jolanta Kalinowska-Obst, absolwentka wydziału Pedagogiki, członkini Zespołu Pieśni i Tańca UMCS, osoba z dużym zaangażowaniem, niezwykle utalentowana, z odziedziczonym po swojej babce, znanej animatorce kultury, umiłowaniem pracy z  dziećmi i młodzieżą.

Na repertuar prezentowany przez „Zamojszczyznę” składają się m.in. tańce regionalne w tym  zamojskie, biłgorajskie, lubelskie, podlaskie, rzeszowskie, górali żywieckich, śląskie czy łowickie. W repertuarze zespołu zabraknąć nie może także polskich tańców narodowych jak krakowiak, oberek, kujawiak, polonez czy mazur.

Zespół wykonuje także ludowe melodie i przyśpiewki: polskie, ukraińskie, czeskie, włoskie, francuskie, hiszpańskie, serbskie, macedońskie, węgierskie, rosyjskie czy portugalskie.

Kierownikiem artystycznym i choreografem jest Jolanta Kalinowska-Obst, kierownikiem kapeli Maciej Szcześniak, choreografem Monika Hildebrand, a instruktorem wokalu Barbara Rabiega.

Więcej informacji o zespole znajdziecie TUTAJ .

Natomiast już dzisiaj (11 lipca)  o godz. 18 spod Zamojskiego Domu Kultury na Rynek Wielki wyruszy ulicami miasta barwny korowód składający się z uczestników tegorocznego wydarzenia, który co roku jest niezapomnianym dla mieszkańców wydarzeniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.