O Leopoldzie Skulskim w Arsenale

Wczoraj (20 lutego) w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu otwarto wystawę ,,Leopold Skulski. Farmaceuta i mąż stanu”.

Wystawa i prezentacja za główny cel mają przybliżyć sylwetkę tego urodzonego w Zamościu premiera, ministra czy chociażby współzałożyciela Polskiego Radia.

Tak w znakomity sposób sylwetkę Skulskiego w jednym z artykułów  podało Polskie Radio:

Leopold Skulski – premier czasu wojny polsko-bolszewickiej

15 listopada 1877 roku urodził się Leopold Skulski, polityk, premier II Rzeczpospolitej, prezes Polskiego Radia.

Leopold Skulski przyszedł na świat w Zamościu, w rodzinie urzędnika magistratu. Jako uczeń V klasy porzucił szkołę i zaczął terminować w jednej z okolicznych aptek. W wieku 22 lat wyjechał do Warszawy, by rozpocząć tam kursy farmaceutyczne. Po trzech latach przeniósł się na studia chemiczne na Politechnice w Karlsruhe, gdzie zaangażował się w działalność polskiej młodzieży akademickiej.

W 1906 roku Leopold Skulski z dyplomem inżyniera chemii powrócił na ziemie polskie i osiadł w Łodzi. Tam znalazł zatrudnienie jako chemik w jednej z fabryk. Wkrótce, dzięki posagowi żony Amelii z domu Włodawskiej, założył własne laboratorium chemiczno-farmaceutyczne.

Społecznik, polityk

Równocześnie zaczął angażować się w działalność społeczno-patriotyczną. Od 1907 roku był działaczem Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół”. Po wybuchu I wojny światowej Skulski zajął się polityką. Był współtwórcą Zjednoczenia Narodowego, ugrupowania o endeckim charakterze, które szybko stało się najważniejszą siłą polityczną w Łodzi. Po rozpisaniu wyborów przez niemieckie władze okupacyjne Skulski został najpierw II burmistrzem, a następnie – w 1917 roku – I burmistrzem miasta. Jednocześnie współdziałał z Polską Organizacją Wojskową.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zdobył mandat do Sejmu Ustawodawczego z ramienia Zjednoczenia Narodowego, które razem ze Stronnictwem Demokratyczno-Narodowym utworzyło klub parlamentarny Związek Sejmowy Ludowo-Narodowy. Wkrótce Skulski dokonał politycznego zwrotu.

Premier malowany

– W 1919 roku Skulski doprowadził do secesji z endecji grupy siedemdziesięciu posłów – wyjaśniał prof. Rafał Habielski w audycji Agnieszki Steckiej z cyklu “Widnokrąg”.

Tak powstało Narodowe Zjednoczenie Ludowe, umiarkowana, konserwatywna partia centroprawicowa. W jej skład wszedł m.in. Władysław Grabski. Po ustąpieniu Ignacego Paderewskiego z funkcji premiera, 11 grudnia 1919 roku przyjął misję tworzenia nowego rządu w oparciu o członków swojego klubu, Polskiego Stronnictwa Ludowego i osób bezpartyjnych.

– Piłsudski chciał, żeby szefem rządu był polityk o opcji centroprawicowej. Skulski nadawał się na kogoś, kto pośredniczył między Naczelnikiem Państwa a prawicą sejmową. W tej sytuacji politycznej rola premiera i jego rządu nie była znacząca – oceniał prof. Rafał Habielski. – Niewątpliwie czynnikiem odgrywającym istotną rolę kreatywną, jeśli chodzi o politykę wewnętrzną i zagraniczną, był Józef Piłsudski.

Polityczny rozpad

Skulski wszedł w skład Rady Obrony Państwa i objął tekę ministra spraw wewnętrznych w rządzie Wincentego Witosa. Jednak jego zaplecze parlamentarne, Narodowe Zjednoczenie Ludowe, zaczęło kruszeć i się rozpadać. Skulski pojął, że jego polityczna kariera się kończy i zajął się biznesem.

W 1923 roku współtworzył Polskie Radio. Był jego prezesem aż do 1936 roku.

Tajemniczy koniec

Po agresji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku Skulski ewakuował się z Warszawy. Przedostał się do Pińska, który wkrótce został zajęty przez Sowietów. Były premier stał się obiektem zainteresowania NKWD.

Jego losy po aresztowaniu przez okupantów do dzisiaj nie są znane. Prawdopodobnie zginął w sowieckim więzieniu lub został rozstrzelany.

Cyt. za: www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1922595,Leopold-Skulski-%e2%80%93-premier-czasu-wojny-polskobolszewickiej

Organizatorami wystawy są dr n. przyr. Wojciech Giermaziak dyr. Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie, Andrzej Urbański dyr. Muzeum Zamojskiego w Zamościu oraz dr Łukasz Kot – inicjator prezentacji wystawy w Zamościu, biograf Leopolda Skulskiego.

Podczas otwarcia wystawy za upowszechnianie farmacji i ludzi z nią związanych dr Łukasz Kot otrzymał tytuł i srebrną odznakę Ambasadora Farmacji od redakcji “Czasopismo Aptekarskie”.

Łukasz Kot urodził się w 1981 r. w Zamościu. Absolwent Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2005 r.). W roku 2010 r. obronił doktorat na Wydziale Politologii UMCS. Absolwent Wydziału Teologii – Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (studia podyplomowe w zakresie dziennikarstwa i komunikacji społecznej), absolwent studiów podyplomowych na kierunku zarządzanie i marketing na Politechnice Lubelskiej, absolwent studiów podyplomowych na kierunku archiwistyka na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, absolwent studiów podyplomowych na kierunku muzealnictwo i ochrona zabytków na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie.
Od 2002 r. pracuje w Katolickim Radiu Zamość. Autor wielu cyklicznych audycji o charakterze politycznym, społecznym, kulturalnym, religijnym i regionalistycznym (m.in. ,,Nasze korzenie”, ,,W kręgu sztuki”, ,,Tylko Jazz”, ,,Roztoczański Park Narodowy bez tajemnic”, ,,Regionaliści”, ,,Miedzy nami przewodnikami”, ,,Zakątki naszej ziemi”, Program autorski Mój i Jego/ŁUPAR czyli Muzyczne Infiltracje, Gość dnia/Rozmowa dnia, Leśne Radio i wiele innych).
Autor książek: ,,Leopold Skulski – premier z Zamościa 1877-1939 (45)”, ,,Leopold Skulski (prowizor farmacji, inżynier chemik, aptekarz praktyk, nadburmistrz, poseł na Sejm Ustawodawczy, prezydent ministrów RP)”, współautor ,,Zamojszczyzna w służbie Polsce. Ludzie-myśli-czyny”. Ukazały się pod jego redakcją: ,,Wincenty Witos w Zamościu” i ,,10 lat Społecznego Cmentarza Parafialnego w Zamościu”. Autor przewodnika ,,Cmentarz parafialny w Zamościu (Miejsce pamięci, zadumy i wiecznego spoczynku zamościan)”.
Autor licznych artykułów naukowych zamieszczanych m.in. w Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym, Archiwariuszu Zamojskim, Czasopiśmie Aptekarskim, Farmaceutycznym Poradniku Kalendarzu i innych oraz w wydawnictwach okolicznościowych i jubileuszowych.
Wielokrotnie nagradzany: w 2005 r., ,,Roku Zamościa”, wyróżniony przez prezydenta miasta Zamość z okazji Światowego Dnia Turystyki za popularyzowanie historii miasta i walorów krajoznawczych regionu a także za aktywne kreowanie współczesnego oblicza Zamościa; animator Kultury Zamościa 2012 r., nominowany do nagrody Zamojska Osobowość Roku Morando 2014; w 2017 r. otrzymał Brązową Odznaką Honorową Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w uznaniu za zasługi w budowaniu Civitas Christiana oraz Medalem 25-lecia Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ,,Za szczególne zaangażowanie w życie swojej wspólnoty parafialnej i rodziny diecezjalnej”; srebrną odznaką ,,Za opiekę nad zabytkami”; w 2015 r. nominowany do tytułu i medalu ,,Ambasador Farmacji”. Stypendysta Miasta Zamościa 2006 r.
Przewodniczący Zarządu Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Lublinie, przewodniczący Zarządu Miejskiego KSCCh w Zamościu, członek Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu, koordynator diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, v-ce prezes Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zamościu, wice-przewodniczący Rady Fundacji ,,Civitas Christiana”, członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego, Stowarzyszenia ,,Towarzystwo Leśmianowskie” i Miejskiej Rady Organizacji Pożytku Publicznego w Zamościu oraz wspólnoty Rycerzy Kolumba.
Menager kultury, pomysłodawca i organizator ponad 120 wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych; regionalista; przewodnik turystyczny; członek kolegiów redakcyjnych Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego, Archiwariusza Zamojskiego, miesięcznika Civitas Christiana i portalu e-civitas. Lektor radiowy i telewizyjny. Fotograf amator (kilka wystaw indywidualnych). Organizator konferencji naukowych oraz warsztatów dziennikarskich, historycznych i regionalistycznych. Konferansjerem ponad 130 wydarzeń o różnym charakterze.

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji z wydarzenia:

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *