Wystawa zbiorowa ZTF – w Galerii Fotografii Ratusz

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprosiło 8 grudnia o godzinie 16:00 wszystkich chętnych na wernisaż zbiorowej wystawy zamykającej rok 2017 w Galerii Fotografii Ratusz.

Martwa natura występuje już w starożytności, w sztuce średniowiecza i renesansu była łączona ze scenami figuralnymi. Jako temat niezależny pojawia się po raz pierwszy w początkach XVI w. we Włoszech. 

W XVII w. w Holandii po raz pierwszy został użyty termin stil-leven, który odnosił się do oznaczenia dzieł sztuki jako martwej natury. Pojęcie martwej natury szybko przenikło do języka niemieckiego – stilleben, francuskiego – nature morte i angielskiego – still life. Z czasem trafiło również do Polski i innych krajów ościennych jako “martwa natura”.
Zarówno w malarstwie jak i fotografii motyw martwej natury stał się w pewnym sensie osobnym gatunkiem, który obejmuje układy i kompozycje przedstawiające zazwyczaj nieożywione przedmioty połączone ze sobą za pomocą pewnych symboli. Pod tą wysublimowaną definicją kryją się najczęściej obrazy martwej natury przedstawiającej kwiaty, owoce, naturę, przedmioty. Bywa często, że mamy do czynienia z połączeniem wielu martwych przedmiotów w jednym obrazie np. kwiaty w wazonie. Martwa natura to także “motyw ludzkiej czaszki” jako symbol przemijania życia, doczesności.

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zamość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *