Natura, nowoczesność i krok w przyszłość – Międzynarodowa Konferencja w Zamościu

29 czerwca w Hotelu „Koronny” w Zamościu  na zaproszenie Arkadiusza Bratkowskiego, Członka Zarządu Województwa Lubelskiego oraz Grupy KMS z Zamościa odbyła się międzynarodowa konferencja Natura, nowoczesność i krok w przyszłość – Lubelskie drugą Skandynawią.

Czy nowoczesność i postęp technologiczny może współgrać z naturą i czystym środowiskiem? Doświadczenia Finów i Szwedów pokazują, że to dobry duet. Co więcej? Można jeszcze na tym zaoszczędzić i zagwarantować mieszkańcom tych nieskażonych terenów wygodę. Także mieszkańcom Lubelszczyzny, która ma potencjał, by stać się drugą Skandynawią.

– Lubelskie pod względem czystości środowiska, w tym jakości wód i czystego powietrza jest perełką nie tylko na mapie Polski, ale także Europy. Ale to nie znaczy, że nie jesteśmy otwarci na nowoczesność. Wręcz przeciwnie – mądre, efektywne i sprawdzone technologie, to dla nas wyzwanie. Chętnie je promujemy i wspieramy. Dla dobra mieszkańców Zamojszczyzny i całego województwa lubelskiego – mówi Arkadiusz Bratkowski, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego. Projekt ten skierowany był do samorządowców, burmistrzów, wójtów i przedsiębiorców

Właśnie takim technologiom poświęcona była Międzynarodowa Konferencja „Nowoczesne technologie oczyszczania ścieków i ochrona wód na przykładzie doświadczeń Skandynawii. Wykorzystanie systemów IN DRÄN i LPS” przy skupisku mieszkańców około 2000 tyś osób.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele FANN VA-Teknik AB, specjalizującej się w nowoczesnych i zarazem w pełni ekologicznych systemów oczyszczania ścieków. W programie także odbyła się prezentacja fińskiej firmy SKT, lidera systemów kanalizacji niskociśnieniowych.

Skandynawowie opowiedzieli o najnowocześniejszych modelach biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków, które opierają się na perfekcyjnych – i sprawdzonych w Skandynawii – rozwiązaniach oraz na innowacyjnej technologii. Opierają się na innowacyjnej technologii, wykorzystującej tzw. moduł IN-DRÄN. To dzięki niemu systemy okazują się nie tylko bezpieczne, ekologiczne, ale również i ekonomiczne.

O polityce ekologicznej Lubelszczyzny, otwartej na technologie skandynawskie opowiadał Sławomir Struski, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.