EUROFOLK Zamość 2017- finał Węgry, Puerto Rico, Serbia, ZPiT Zamojszczyzna, Korea

16 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK Zamość 2017 dobiegł końca. W koncercie finałowym wszystkie zespoły pokazały klasę, wspaniałe tace, obyczaje, stroje i tradycje jak najlepiej potrafią. Mogliśmy podróżować od Azji  z zespołem w Korei, przez Europę jak występ zespołu z Węgier, Serbii,Polski ZPiT Zamojszczyzna aż po Wyspy Kanaryjskie z zespołem z Puerto Rico.

Węgry
Forras Folkensemble z Szazhalombatty

EUROFOLK Zamość 2017- finał Węgry, Puerto Rico, Serbia, ZPiT Zamojszczyzna, Korea

Zespół folklorystyczny „Forras” został założony w 1984 roku w Gimnazjum im. Mihaly Vorosmartego. Dzięki regularnym występom na krajowych festiwalach zyskał dużą popularność. Po kilku latach liczba tancerzy przekroczyła 500. Po 9 latach grupa osiągnęła najwyższy profesjonalny stopień zwany „Złotą 1”. Przez ostatnich kilka lat grupa odwiedziła ponad 60 państw w celu popularyzacji węgierskiej kultury za granicą. Zespół brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w prawie wszystkich krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Meksyku, Puerto Rico, Syrii, Egipcie i Izraelu. Repertuar grupy zawiera nie tylko węgierskie tańce, ale również tańce z zagranicy (Transylwanii i obecnej Słowacji).
W programie, który zespół przygotował na festiwal, znajdują się najpopularniejsze tańce węgierskie m.in. „Mezofold tancok” – taniec mężczyzn z Transylwanii, butelkowy taniec z Somogy, tańce rabakozi z północno-zachodniego Kraju Zadunajskiego, Csaszarszallasi tancok – ze wschodnich Węgier oraz tańce Kalotaszegi z Transylwanii.
Menedżer grupy: Szigetvari József

Portoryko
Guarionex de Puerto Rico z Barcelonety

EUROFOLK Zamość 2017- finał Węgry, Puerto Rico, Serbia, ZPiT Zamojszczyzna, Korea

Zespół El Ballet Folklorico Gaurionex powstał w 1978 roku w miasteczku Morovis. Od tamtego czasu za pomocą tańców i muzyki reprezentuje i szerzy istotną część swojej portorykańskiej tożsamości. W niezwykłych tanecznych przedstawieniach członkowie zespołu odtwarzają swoje tradycje i zwyczaje, różne rodzaje tańców ludowych, tworzą własną muzykę, a barwne stroje reprezentują ich mieszaną kulturę. Zespół „El Ballet Folklorico Gurionex” jest oficjalnym zespołem reprezentacyjnym Instytutu Kultury Portorykańskiej i Towarzystwa Turystycznego w Puerto Rico. Zespół dużo koncertuje, bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach. Poprzez swoje taneczne spektakle chce serdecznie zaprosić publikę w podróż po wybrzeżach i górach przepięknego Puerto Rico.
Kierownik zespołu: Jorge Villafane Montijo

Serbia
KUD Politehnicke Akademije „NOVI BEOGRAD” z Nowego Belgradu

EUROFOLK Zamość 2017- finał Węgry, Puerto Rico, Serbia, ZPiT Zamojszczyzna, Korea

Zespół folklorystyczny „NOVI BEOGRAD” powstał w 1974 roku. Posiada on 450 aktywnych członków pracujących w 9 grupach. Grupy te to: folklorystyczna, aktorska, bębniarska i artystyczna. Zespół uczestniczył w wielu festiwalach (m.in. w Grecji, Bułgarii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Czechach, Niemczech, Ukrainie), gdzie zdobył wiele cennych nagród.
Menedżer grupy: Dragan Todorcevic
Choreograf: Vojin Jovanović
Kierownik: Andjelka Milić

Korea
KOTTI Jiphyun z Incheon

EUROFOLK Zamość 2017- finał Węgry, Puerto Rico, Serbia, ZPiT Zamojszczyzna, Korea

Grupa KOTTI Jiphyun jest grupą teatralną założoną w 1999 roku w celu szerzenia i popularyzacji dawnych zwyczajów i zabaw, zachęcającą młode pokolenie do rozwijania i doceniania swoich tradycji.
KOTTI występował na rozmaitych międzynarodowych festiwalach we Włoszech, Tajlandii, Węgrzech, Meksyku, Serbii i w swojej działalności zdobył liczne nagrody i trofea, jak choćby pierwsze miejsce w Sarga Del Mandorlo we Włoszech w 2007 roku.
Menedżer grupy: Lee Snghee
Choreograf: Choi Kyunghee

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *