Zamość – 30 lat pracy twórczej  JOANNA BRZEŚCIŃSKA – RICCIO CONTINUUM

W ARTE HOTEL .22 września o godz.17.00 ul. Rynek Wielki 9 odbył się wernisaż retrospektywnej wystawy rysunku – 30 lat pracy twórczej  JOANNA BRZEŚCIŃSKA – RICCIO CONTINUUM

Joanna Brześcińska-Riccio urodzona w 1959 r. w Krasnymstawie. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie, specjalizacja i dyplom z grafiki (akwaforta) w 1985, w tym samym roku przyjęta na podstawie prac do ZPAP, obecnie członek Arts Council – Rada Plastyki PSEP&ZPAP. W 1986 r. wybiera Zamość jako miejsce stałego pobytu i w 1987 r. realizuje swoja pierwsza wystawę indywidualną rysunku i grafiki w Wojewódzkim Domu Kultury, od której właśnie w tym roku upływa 30 lat działalności artystycznej pomiędzy Polską a Italią, gdzie od 1989 r. mieszka i pracuje w Toskanii jako niezależny artysta grafik.

Zrealizowała 35 wystaw indywidualnych we Włoszech, Francji, Niemczech i w Polsce. Wśród ostatnich: w Muzeum Ugo Guidi w Forte dei Marmi (2016, 2017) oraz w sierpniu b.r. wystawa p.t. „Continuum… rysunki z ziemi włoskiej” wraz z prezentacją katalogu, w Muzeum Niepodległości w Warszawie, pod patronatem honorowym Marszałka Senatu RP. Udział w ponad 170 wystawach zbiorowych we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Wlk. Brytanii, Belgii, Turcji, USA, Niemczech i w Polsce. Laureatka ok. 40 nagród i wyróżnień w konkursach sztuki i za całokształt pracy artystycznej, członek wielu stowarzyszeń artystycznych i akademickich we Włoszech, gość Kongresów Polonii.

Obecna w licznych katalogach, periodykach sztuki, publikacjach, w tym: w prestiżowym katalogu współczesnej sztuki włoskiej „Catalogo dell’Arte Moderna Italiana. Gli artisti italiani dal primo novecento ad oggi” wyd. Editoriale Giorgio Mondadori, Mediolan, (2015/16), w słowniku biograficznym „Polonia” wyd. PWN Warszawa (2000), w encyklopedii „Wielka Encyklopedia Polonii Świata” wyd. Fundacja „Instytut Edukacji i Rozwoju” i Wydawnictwo Akademii Polonijnej w Częstochowie „Edukator”, Częstochowa (2014). Jej rysunek został wybrany na okładkę książki „Dzień Pierwszy. Wspomnienia” wyd. CAN, Warszawa (2014) – zbiór wspomnień osobistości o dniu wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

Utrzymuje stały kontakt z Polską i Zamościem, uczestnicząc w wystawach. Pracuje na rzecz zbliżenia środowisk twórczych polskich i włoskich, m.in. inicjatorka i współorganizatorka wymiany kulturalnej środowisk artystycznych między Pizą a Zamościem: „Percorsi Espressivi – Sugestywne Ścieżki” – wystawa artystów włoskich z Pizy w Zamościu (2010), wystawa artystów zamojskich – Przegląd Sztuki Współczesnej PisArt Expò 2010 i 2011 w Centrum Kultury – Stazione Leopolda w Pizie oraz wystawa rysunku satyrycznego z Ogólnopolskiego Konkursu Satyry – „Manufaktura Satyry” w Żyrardowie – PisArt Expò 2012. Jako koordynator na Włochy współpracuje m.in. z Zamojskim Leśmianowym Biennale Sztuki, kurator Elżbieta Gnyp – malarka i historyk sztuki.

Prace w zbiorach publicznych, muzealnych oraz w kolekcjach prywatnych we Włoszech, Polsce, Francji, Niemczech i innych. Jej twórczość recenzowali: krytycy i historycy sztuki, dziennikarze, artyści, muzycy, pisarze, poeci i kompozytorzy.

Wiecej informacji www.joannabrzescinskariccio.com ; www.brzescinska-riccio.wix.com/arte ; E – mail : joamass@alice.it

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *