23. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego – rozpoczęte

Rozpoczęły się 23. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM. Uroczystego otwarcia  23 Sacrofilmu dokonali; dyr MDFR. ks.Wiesław Mokrzycki, rektor WSZA w Zamościu dr Stanisław Wieczorek, dyr.CKF ,, Stylowy” Andrzej Bubełaks. Andrzej Mulka dyr.Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci MUNDI w Starym Sączu oraz dyr. Wydziału Kultury i Sportu  UM Małgorzata Bzówka..W programie przeglądu znalazły się: projekcje filmów, które podejmują szeroko rozumianą tematykę religijną, metafizyczną i egzystencjalną, prelekcje, wykład oraz spotkania z twórcami filmowymi

Inauguracja Sacrofilmu odbyła się projekcją filmu ,,Niemiłość ‘ w reż. A. Zwiagincewa. Choć film jest formą diagnozy ogólnej kondycji współczesnego świata, ani na chwilę nie przestaje być osobisty.”Niemiłość” to przeszywające studium emocji. “Niemiłość”Andrieja Zwiagincewa została wyróżniona w Cannes Nagrodą Jury i nominowana do Oscara. Małżeństwo Żeni (Spiwak) i Borysa (Rozin) istnieje już tylko na papierze. Jedynym tematem, który budzi w nich jakiekolwiek emocje, jest los ich syna. To jednak bardziej gra o zwycięską wizję, a nie rodzicielska misja. Chłopiec jest dla Żeni i Borysa ciężarem.

Przed publicznością 9 wyjątkowych filmów, którym towarzyszyć będą prelekcje filmoznawców i teologów. W tym roku w programie wydarzenia zadebiutuje propozycja filmowa dla najmłodszej widowni „Aureola od Stanisława do Karola”, a także film dla młodzieży „Sprawa Chrystusa”. Wśród zaproszonych gości będą: Krzysztof Zanussi, ks. prof. Marek Lis, Piotr Kotowski, o. Marek Kotyński, Łukasz Kot oraz przedstawiciele festiwali religijnych z Włoch i Francji. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” potrwają do 22 lutego 2018. Program przeglądu dostępny jest na stronie internetowej:https://zyciezamoscia.pl/zapowiedz/23-miedzynarodowe-dni-filmu-religijnego-sacrofilm-program/

Licznie przybyła publiczność zaczyna doceniać ,, swój zamojski”  SACROFILM, Licznie przybyły również zamojskie media, co świadczy o randze MDFR na zamojskiej scenie kulturalnej. Gratulacje i podziękowania dla organizatorów, ponieważ jak powiedział dyr.MDFR ks.Wiesław Mokrzycki, festiwal wyprzedza podejmowanymi tematami samą rzeczywistość dzisiejszego świata.

Patronat honorowy nad 23. edycją Sacrofilmu objęli: J.E. Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek, Prezydent Miasta Zamość – Andrzej Wnuk, prof. Krzysztof Zanussi, dr Stanisław Wieczorek – rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.
Patron medialny -zyciezamoscia.pl

Zwiastun filmu

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.