23 MDFR SACROFILM – o ćwiczeniach nad sobą

W drugim dniu 23. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego SACROFILM widzowie mogli obejrzeć fil pt.,,IGNACY LOYOLA” /Ignacio de Loyola/produkcji Filipiny/Hiszpania

Doskonale opowiedziana historia dramatycznych i przełomowych momentów życia Ignacego Loyoli. Twórcy wykreowali trzymającą w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty opowieść o nadzwyczajnej przemianie wewnętrznej człowieka, idealnie oddając istotę “ignacjańskiego ducha”. Brutalny żołnierz, kobieciarz, którego całe życie kręciło się wokół bogactw, sławy i władzy podejmuje walkę na śmierć i życie ze swoimi wewnętrznymi demonami. Loyola musi zmierzyć się z depresją, myślami samobójczymi, wstrętem do samego siebie i miłosierdzia dla innych, wreszcie przejść proces o herezję przed Inkwizycją, by ostatecznie wygrywając bitwę, stać się jedną z najważniejszych postaci w historii Kościoła. Poetyka i przesłanie filmu, w połączeniu ze znakomitą grą aktorską głównego bohatera, trafiają prosto do duszy widza i nie pozwalają mu zbyć seansu wzruszeniem ramion. ( CKF)

Przed projekcją o filmie słowo wstępu powiedział  Ks. dr Marek Kotyński
Ojciec Marek Kotyński, kapłan Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Redemptorystów). Urodził się 2 lutego 1962 roku w Siedlcach. Studiował teologię duchowości na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i zakończył studia licencjatem na podstawie rozprawy: „Evangelizare pauperibus et a pauperibus evangelizari w Konstytucjach Redemptorystów i dokumentach Zarządu Generalnego C.Ss.R.”. W latach 1995-2001 był kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie. Studia doktoranckie ukończył w 2004 roku w Instytucie Duchowości Papieskiego Wydziału Teologicznego Teresianum w Rzymie, pracą doktorską pod kierunkiem Prof. Mauro Regazzoniego, zatytułowaną: „Zjednoczenie z wolą Bożą, jako kluczowe pojęcie chrześcijańskiego życia duchowego, według Alfonsa Marii de Liguori”. Od 2005 roku jest wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie, gdzie w latach 2005-2008 sprawował funkcję Dyrektora Studiów. Wykłada Teologię modlitwy, Mistykę oraz Historię duchowości w kontemplacyjnym Klasztorze Sióstr Redemptorystek w Bielsku Białej. Od 2008 roku prowadzi wykłady z zakresu duchowości filmu – „Film w kulturze chrześcijańskiej” w Instytucie Wiedzy o Kulturze Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego z zakresu Historii duchowości, Mistyki oraz Duchowości w sztuce i filmie. Od 2008 roku jestem członkiem Zarządu Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i przełożonym Wspólnoty Redemptorystów w Warszawie. Jest rekolekcjonistą, spowiednikiem i kierownikiem duchowym różnych wspólnot świeckich i zakonnych kontemplacyjnych i czynnych.

Zwiastun filmu

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *