133 lata Orkiestry w Zamościu: Karolowi Namysłowskiemu Jego Orkiestra – koncert, 07.11.2014 r.

07 listopada 2014, o godz.19:00, w Sali Koncertowej Orkiestry odbył się koncert ,, Karolowi Namysłowskiemu jego orkiestra ” – koncert w ramach ,, Dni twórczości Karola Namysłowskiego ”
133 lat koncertuje najstarsza w Polsce orkiestra symfoniczna. Założona 4 listopada 1881 r. w Chomęciskach pod Zamościem. Jej założycielem był Karol Namysłowski ( 1856 – 1925 ), syn właściciela niewielkiego majątku. Ukończywszy z wyróżnieniem Instytut Muzyczny w Warszawie, Karol Namysłowski powrócił do rodzinnej wsi i zaczął uczyć grać okoliczną młodzież chłopską. Z biegiem lat zespół rozrósł się do pełnej orkiestry symfonicznej, wzbogacił też swój pierwotnie ludowy repertuar o poważne pozycje literatury muzycznej. Odbywał coraz dalsze podróże artystyczne, zyskując niebywałą popularność i sławę.
Mimo różnego rodzaju trudności i przeszkód (okres zaborów, dwie wojny światowe, kłopoty finansowe) orkiestra przetrwała, zachowując swój niepowtarzalny charakter. Dziś występując pod imieniem swojego twórcy i nadal się cieszy ogromną popularnością, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Koncertowała w wielu miastach Polski, a także w USA, Kanadzie, w Austrii, Niemczech, Francji, Bułgarii, Rumunii, w Rosji i Czechach, na Białorusi, Ukrainie, a ostatnio we Włoszech.
Z okazji 133 rocznicy powstania orkiestry i 158 rocznicy urodzin jej założyciela w jej siedzibie odbył się koncert ,,Karolowi Namysłowskiemu jego orkiestra”. Mała salka koncertowa z trudem pomieściła licznie przybyłych słuchaczy i zaproszonych, byłych muzyków orkiestry. Muzycy pod batutą Tadeusza Wicherka zagrali kompozycje założyciela orkiestry Karola Namysłowskiego. Większość utworów nie była wykonywana przez dziesięciolecia, zachowane w archiwum na nowo odżyły. Wśród nich mazury – ,,Fornal”, ,,Wicek ” i ,,Hołubiec ”. Były też polki, kujawiaki, a że Karol tworzył w epoce Straussów, nie zabrakło walca. Muzycy ubrani w tradycyjne stroje w jakich występowali przed stu laty zakończyli koncert znanymi słuchaczom suitami ,,Żaby” i ,,Wśród wiosny ”. Z orkiestrą wystąpili: Elżbieta Kozyra, Barbara Rabiega i Dariusz Sobczuk.
Koncertowi towarzyszyła prezentacja multimedialna obrazów artysty Jerzego Tyburskiego.

Tekst i fotorelacja: Mirosław Chmiel

Obrazy Jerzego Tyburskiego do utworu “Żaby” Karola Namysłowskiego

[youtube lqMK8uPrWX0]

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *