OC na raty – czy warto rozłożyć płatność?

Każdy właściciel pojazdu zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej, czyli tak zwanego OC. Ubezpieczenie to zapewnia kierowcy ochronę, jednak jego wykupienie wiąże się z dużymi kosztami, dlatego firmy ubezpieczeniowe pozwalają swoim klientom wybrać płatność ratalną. Ze względu na wysokość składki płatność ratalna jest dla niektórych osób jedynym wyjściem, dlatego z takiej możliwości bardzo chętnie korzystają głównie młodzi kierowcy. Czy warto rozłożyć płatność OC na raty? Sprawdź, na czym to polega.

OC na raty – czy to się opłaca?

Zakup ubezpieczenia OC to niewątpliwie spory wydatek, dlatego firmy ubezpieczeniowe coraz częściej proponują swoim klientom rozłożenie płatności na raty. W ten sposób sprawiają, że ich oferta staje się atrakcyjna, a rozłożenie składki rekompensują sobie zwyżką, ponieważ OC płacone w ratach w finalnym podsumowaniu jest droższe niż składka opłacona jednorazowo. Jeśli chcesz uzyskać informację o tym, czy ubezpieczyciel daje klientowi możliwość rozłożenia składki OC na raty, to możesz sprawdzić to między innymi w treści Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, a do wyliczenia całkowitych kosztów z pewnością przyda się kalkulator OC. OC ratalne to system, który niewątpliwie posiada wiele zalet, takich jak:

  • możliwość dokupienia kilku dodatkowych produktów – takich jak np. AC lub Assistance;
  • odciążenie finansowe – płatności ratalne będą mniej odczuwalne dla domowego budżetu;
  • brak konieczności spłacania całości ubezpieczenia w przypadku sprzedaży auta.

To, jakie warunki ubezpieczenia zostaną nam zaoferowane, zależy od oferty konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Standardem jest, że ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej wykupione w systemie ratalnym jest nieco droższe niż w przypadku jednorazowej płatności składki. O tym, czy opłaca się skorzystać z takiego modelu, powinieneś zdecydować po zapoznaniu się z propozycjami poszczególnych ubezpieczycieli.

Na ile rat można rozłożyć płatność OC?

Zdecydowana większość firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku, która oferuje swoim klientom możliwość wykupienia ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej, pozwala na wniesienie opłaty za polisę w dwóch formach – jednorazowej składki lub opłaty w systemie ratalnym. Minimalna i maksymalna liczba rat zależna jest od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak OC najczęściej zapłacić można w 2 lub 4 ratach. Jeśli ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, płacone w systemie ratalnym, zakłada regulowanie należności z podziałem na dwie części, to wówczas są one płacone co pół roku, natomiast OC rozłożone na 4 raty jest opłacane w systemie kwartalnym. Zdarzają się także sytuacje, że ubezpieczyciel może zaproponować ubezpieczenie OC rozłożone nawet na 12 rat, jednak w takiej sytuacji należy liczyć się z tym, że sumaryczna składka na OC będzie wyższa. Należy pamiętać także, że warunki ubezpieczenia OC w systemie ratalnym wymagają uregulowania pierwszej raty najpóźniej w dniu rozpoczęcia ochrony.

Nieopłacona rata OC – co w takiej sytuacji?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej obowiązuje nawet w przypadku, gdy kierowca nie opłaci raty, a odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń ustępuje dopiero w ostatnim dniu okresu wskazanego w umowie – z uwzględnieniem wyjątków określonych w ustawie. Jeżeli kierowca decyduje się na płacenie składki OC w ratach, to niezapłacenie składki, w terminie oznaczonym przez zakład ubezpieczeń, nie powoduje ustania odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jeśli ubezpieczony zapomni o opłaceniu składki OC, musi liczyć się z takimi konsekwencjami, jak:

  • naliczenie karnych odsetek,
  • brak możliwości przedłużenia polisy na kolejny okres – przez co pojazdy często pozostają nieubezpieczone;
  • wpisanie nierzetelnego płatnika do Krajowego Rejestru Długów.

Jeśli kierowca nagminnie nie płaci rat ubezpieczenia, to w takiej sytuacji zakład ubezpieczeń najczęściej podejmuje działania windykacyjne, aby odebrać zalegające należności.

Foto: pexels.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *