Pandemia koronawirusa, a ubezpieczenie turystyczne

Pandemia koronawirusa a ubezpieczenie turystyczne. Którą ofertę wybrać, aby w pełni zabezpieczyć swoje interesy?

Już ponad 2 lata świat zmaga się z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Wiele osób stara się jednak żyć normalnie i wyjeżdżać w celach turystycznych za granicę. Czy jednak ubezpieczenie turystyczne chroni na wypadek COVID-19? Jak znaleźć taką polisę?

Co pewien czas pojawiają się kolejne mutacje, które przynoszą nowe fale zachorowań na świecie. Towarzyszą temu dalsze rekordy w zakresie statystyk. Do 27 stycznia 2022 roku na COVID-19 zachorowało na świecie 359 mln ludzi, a zmarło 5,62 mln osób. W Polsce było 4,58 mln zachorowań i 104 tys. zgonów. Mimo trudnej sytuacji pandemicznej wiele osób stara się żyć w miarę normalnie. To oznacza m.in. podróże zagraniczne w celach wypoczynkowych. Ważnym elementem takiego wyjazdu jest dobre ubezpieczenie turystyczne. Czas pandemii zmusza do szukania ochrony ubezpieczeniowej także w przypadku zachorowania na COVID-19. Czy polisy turystyczne chronią od takiego ryzyka?

 

Epidemia w polisach turystycznych

Na początek należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak do epidemii podchodzą towarzystwa ubezpieczeniowe. Trzeba przyznać, że wiele się zmieniło w ciągu ostatnich 2 lat. Epidemia ogólnoświatowa, czyli pandemia, zmusiła również ubezpieczycieli do spojrzenia na ten problem w nieco szerszy i bardziej elastyczny sposób. 

Jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia polis turystycznych można było przeważnie przeczytać, że wystąpienie epidemii wyłącza odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego. Na szczęście to się zmienia. Coraz więcej ubezpieczycieli rozszerza polisy turystyczne o ryzyka związane z COVID-19 lub proponuje wykupienie specjalnych rozszerzeń wspomagających w przypadku zakażenia albo kwarantanny (np. Allianz, Uniqa, Generali, PZU przy wyjazdach do 30 dni). 

 

Czy ubezpieczenie od biura podróży zabezpiecza na wypadek COVID-19?

Wiele osób wyjeżdża za granicę w celach turystycznych, korzystając z oferty biur podróży. Wraz z wycieczką można przeważnie otrzymać ubezpieczenie turystyczne na czas wyjazdu. To wygodne rozwiązanie, ponieważ za wszystko płaci się raz. Czy jednak takie ubezpieczenie jest rzeczywiście korzystne? To zależy od wybranego wariantu. 

W cenie wycieczki jest zawsze wariant podstawowy. Zwykle nie obejmuje on kosztów leczenia z powodu COVID-19 ani nie pokrywa kosztów kwarantanny lub izolacji. Aby zyskać taką ochronę, trzeba dokupić wyższe warianty ubezpieczenia, co nie zawsze jest tanie. Nierzadko o wiele lepsze i tańsze polisy można znaleźć samemu już poza ofertą biura podróży, do czego jeszcze wrócimy. 

 

Ubezpieczenie turystyczne a COVID-19 – na co zwrócić uwagę?

Na co zwracać uwagę, szukając dobrego ubezpieczenia turystycznego, które będzie nas chroniło od skutków pandemii? Zapytaliśmy o to eksperta.

– W tak trudnych czasach, jak obecne, trzeba wybierać polisę turystyczną bardzo dokładnie i rozważnie. Dziś największe zagrożenie to oczywiście pandemia koronawirusa. Trzeba to koniecznie wziąć pod uwagę, analizując ofertę ubezpieczycieli – przestrzega ekspert internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl – Bardzo ważna jest suma ubezpieczenia. Polisa powinna gwarantować koszty leczenia nie niższe niż 30 tys. euro. W przypadku takiego ubezpieczenia przydaje się szeroki assistance, który będzie gwarantował kompleksową pomoc przy zakażeniu SARS-CoV-2. Ubezpieczenie powinno pokryć jednak nie tylko koszty leczenia COVID-19, ale i wydatki z tytułu zakwaterowania na czas kwarantanny lub izolacji, koszty wykonania testu, a nawet koszty wynikające z opieki nad dzieckiem, które zachorowało na COVID-19 – podkreśla ekspert. 

 

Gdzie szukać dobrego ubezpieczenia turystycznego?

Czy znalezienie dobrego ubezpieczenia turystycznego, które będzie chroniło skutecznie w czasach pandemii, jest trudne? Gdzie szukać takiej polisy? 

Jeśli chcemy znaleźć rzeczywiście dobre i tanie ubezpieczenie podróży, trzeba poznać przede wszystkim jak najwięcej ofert ubezpieczycieli. Jeszcze kilka lat temu wiązałoby się to z koniecznością odwiedzenia placówek wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Dziś nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby szybko i wygodnie znaleźć odpowiednią polisę. Z pomocą przychodzi oczywiście Internet. Pod adresem internetowym https://punkta.pl można znaleźć porównywarkę ubezpieczeń online, która przeanalizuje dla Ciebie kilkadziesiąt ofert i zaproponują najkorzystniejszą. 

 

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej opcji, jaką proponują towarzystwa ubezpieczeniowe. To ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży. Idea takiej polisy jest prosta: ubezpieczyciel pokrywa koszty, jakie mogą się pojawić z tytułu anulowania wycieczki w biurze podróży. Powód może być różny (np. brak urlopu, sprawy rodzinne czy zły stan zdrowia). Problem z wyjazdem ma prawo pojawić się szczególnie w czasach pandemii. Może się przecież okazać, że trafimy tuż przed wyjazdem na kwarantannę lub izolację z powodu zachorowania na COVID-19. Warto zatem zabezpieczyć się polisą gwarantującą ochronę przed kosztami w przypadku odwołania wyjazdu. Trzeba jednak upewnić się, czy takie ubezpieczenie działa w przypadku epidemii i zachorowania na COVID-19. Najlepiej wybrać opcję „All risk”, która uwzględnia wszystkie ryzyka.

Pandemia to trudny czas i tak naprawdę każdy jest narażony na zakażenie SARS-CoV-2 lub na przymusową kwarantannę. To problemy, które mogą się pojawić również w czasie turystycznego wyjazdu. Dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne zapewni nam jednak ochronę finansową nawet przy przeciągającej się chorobie spowodowanej koronawirusem. 

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *