Akcja informacyjno-edukacyjna skierowana do pieszych pn. „Świeć Przykładem”

1 października 2022 r. Policja rozpoczęła akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do pieszych pn. „Świeć Przykładem”. Akcja będzie trwała do końca roku. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym, w tym seniorom o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

Najtrudniejsze miesiące roku pod względem warunków drogowych wciąż są przed nami.  Korzystanie w tym czasie z drogi wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników. Przypominamy, że jeśli pieszy porusza się poboczem lub jezdnią powinien chodzić lewą stroną drogi (przodem do nadjeżdżających pojazdów).

Niekorzystne warunki  atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Dlatego też noszenie odblasków powinno stać się dla nich nawykiem.  W określonych sytuacjach jest też obowiązkiem. Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.  Przestrzegajmy tego obowiązku!

Plakat akcji Świeć przykładem. W środku widoczne są dwie czarne postacie - dorosłego i dziecka ubrane w kamizelki odblaskowe. Wokół rozprzestrzenia się blask. Dalej od środka na granatowym tle widoczny jest żółty napis: Świeć Przykładem. Poniżej po prawej stronie widać policyjna gwiazdę a wokół niej hasło: Pomagamy i Chronimy, obok logo ruchu drogowego. Obrazek wykończony jest częściowo żółtymi ramkami w prawym i lewym rogu.

Pamiętajmy, że niewielki element odblaskowy może uratować nam życie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy widoczni dla kierującego z odległości, która daje kierowcy czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego.

Noś Odblaski – Świeć przykładem!

Dopilnuj, aby Twoi bliscy także je stosowali.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *