Zamojskie ZOO wzbogaciło się o wielu nowych mieszkańców

W ostatnim miesiącu zamojskie zoo wzbogaciło się o wielu nowych mieszkańców. Zwierzęta te trafiły do Zamościa w ramach wymiany hodowlanej z polskimi i europejskimi ogrodami zoologicznymi.

21 października 2023 r. z holenderskiego Zoo Amsterdam przywieziono ptaki należące do gatunków, których nie mieliśmy dotąd w naszym zoo. Są to szpaki balijskie oraz argus malajski.

Szpaki balijskie to jedne z najrzadszych ptaków na świecie. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) ocenia liczebność ich dzikiej populacji na ok. 50 osobników. Gatunek ten jest endemitem indonezyjskiej wyspy Bali (tzn. występuje tylko w tym jednym miejscu na świecie). Jest też gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem z powodu utraty siedlisk oraz kłusownictwa (nielegalnego odłowu do celów kolekcjonerskich). Ich niebywała uroda oraz wiara mieszkańców Azji Południowo – Wschodniej w to, że przynoszą szczęście, a ich śpiew odgania złe duchy, stały się przyczyną ich zagłady. Nasze zoo otrzymało samicę oraz dwa samce, co pozwala nam aktywnie włączyć się w prowadzoną przez ogrody zoologiczne na całym świecie hodowlę zachowawczą tego gatunku, dając nadzieję na jego przetrwanie.

Samica argusa malajskiego, ptaka z rodziny kurowatych, również przekazana z zoo w Amsterdamie to kolejny przedstawiciel gatunku narażonego na wyginięcie. Również w tym wypadku głównymi przyczynami spadku liczebności populacji w naturze jest wylesienie wysp Archipelagu Malajskiego oraz kłusownictwo.

Oba gatunki przeszły już obowiązkową kwarantannę. Samicę argusa można zobaczyć w wolierze zewnętrznej, natomiast szpaki balijskie pozostaną jeszcze w pomieszczeniach wewnętrznych, gdyż są gatunkiem wrażliwym na niskie temperatury.

Transport z 21 października 2023 r. obejmował także odebranie zwierząt przekazanych do naszego zoo z niemieckiego ogrodu zoologicznego w Wuppertal.

Złotokos duży oraz bilbil arabski to nowe gatunki, które zamieszkały w hali wolnych lotów pawilonu ptaszarni. Aby zobaczyć bilbila arabskiego zwiedzający muszą wykazać się dużą spostrzegawczością, bo ten niewielki ptak doskonale kamufluje się w bujnej roślinności ptaszarni. Z kolei złotokos duży od razu przyciąga wzrok i uwagę gości z racji pięknego żółto – czarnego ubarwienia oraz donośnych, melodyjnych dźwięków, które wydaje.

Terraria stały się domem dla jaszczurek szmaragdowych – gatunku endemicznego dla zachodniej Afryki. Osobniki, które trafiły do naszego zoo, są jeszcze bardzo młode, a więc niewielkie, dlatego też damy im czas, aby podrosły na przytulnym zapleczu „gadziarni”, skąd zostaną przeniesione do terrariów ekspozycyjnych.

Z Zoo Wuppertal otrzymaliśmy również samicę świni rzecznej, która dołączyła do przebywających już w zoo dwóch samców.

Wiele nowych zwierząt pozyskuje zamojskie zoo także na drodze wymiany z polskimi ogrodami zoologicznymi.

Z Ogrodu Zoologicznego w Opolu otrzymaliśmy tamarynę cesarska – małpkę z rodziny pazurkowców, która dołączyła do Newtona – samca, który również od niedawna mieszka w naszym zoo.

Z Opola przyjechały także wiosłonogi kostnogłowe – endemiczne dla wyspy Borneo bezogonowe płazy oraz cyraneczki madagaskarski –  średniej wielkości kaczki z Madagaskaru. Z kolei do Opola wyjechały od nas 3 szt. ibisów purpurowych oraz gekon toke.

Ostatnim nabytkiem jest waran leśny z Zoo w Krakowie. Gad ten jest drugim, największym po waranie z Komodo waranem na świecie i naprawdę robi ogromne wrażenie swoimi gabarytami i niesamowitym, smoczym wyglądem.

Zarówno nowe zwierzęta, jak i stałych mieszkańców zamojskiego zoo można odwiedzać codziennie w godz. 9.00 – 15.00.

materiał nadesłany

 

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *