ZSP Nr 5 w służbie dla Niepodległej

„Niepodległa, niepokorna zawsze była, będzie, jest…” – słowa patriotycznej piosenki stały się hasłem tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w ZSP Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego. Przygotowania do najważniejszego dnia dla wszystkich Polaków w ZSP Nr 5 trwały od początku roku szkolnego 2015/2016.

W pierwszych dniach października 2015 r. na terenie obiektów sportowych ZSP Nr 5 w Zamościu już po raz trzeci odbył się obóz szkoleniowo-integracyjny dla klas mundurowych. W obozie uczestniczyło ponad stu uczniów, których zadaniem było założenie obozowiska z pałatek i omasztowania, pełnienie wart, patrolowanie terenu obozu oraz podtrzymywanie ognia. Przyszli adepci wojska i policji rywalizowali w grupach w różnych dyscyplinach: strzelectwie sportowym, rzucie granatem do celu, pokonywaniu toru przeszkód na czas oraz obsłudze indywidualnych środków ochrony dróg oddechowych na czas (z wykorzystaniem maski MP4). Celem obozu była integracja młodzieży szkolnej, a przede wszystkim zdobycie wiedzy praktycznej wymaganej w służbach mundurowych.

Od początku listopada 2015 r. uczniowie ZSP Nr 5 w Zamościu po raz trzeci wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „Mamy Niepodległą!”, organizowanej od 2013 r. przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Akcja polegała na bezpłatnym wysyłaniu kartek pocztowych oraz e-kartek z okolicznościowymi życzeniami do bliskich i znajomych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Kartki pocztowe i e-kartki uczniowie wysyłali od 5 do 11 listopada 2015 r.

10 listopada 2015 r. w świetlicy szkolnej odbyła się patriotyczna akademia poprzedzająca 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież koła recytatorskiego oraz zespół wokalno-instrumentalny „Canto” wystąpili przed publicznością szkolną w montażu słowno-muzycznym pt. „Jeszcze jeden listopad…” Tematyka montażu była bardzo interesująca. Recytatorzy przypomnieli historię Polski, podkreślili rolę Józefa Piłsudskiego – patrona ZSP Nr 5 w Zamościu, wskazali rangę patriotyzmu, a przede wszystkim zwrócili uwagę na znaczenie niepodległości w życiu każdego Polaka. Dla społeczności szkolnej akademia okazała się cenną lekcją historii, literatury, muzyki i wychowania patriotycznego.

11 listopada 2015 r. poczet sztandarowy, dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele i uczniowie ZSP Nr 5 w Zamościu uczestniczyli w obchodach Narodowego Święta Niepodległości na Rynku Wielkim w Zamościu. Młodzież klas wojskowych wzięła udział w przemarszu służb mundurowych przed ratuszem. Natomiast podczas manifestacji patriotycznej w szeregach służb mundurowych Zamościa godnie reprezentowali ZSP Nr 5 także uczniowie klas policyjnych.

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku o Zamościu i patriotyzmie, w Dniu Święta Niepodległości, na antenie TVP Info mówili uczniowie ZSP Nr 5 – opowiadali o wartości umiłowania Ojczyzny.

Pod hasłem „Wszystkie drogi prowadzą do Sulejówka” Muzeum w Sulejówku oraz Radio RMF FM zorganizowały obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość 97. rocznicy odzyskania niepodległości w Muzeum Józefa Piłsudskiego stała się okazją do świętowania dla młodzieży i nauczycieli ZSP Nr 5. Delegacja uczniów i nauczycieli reprezentujących Zamość, w Sulejówku brała udział także w pobiciu rekordu Polski na najdłuższą 1200 metrową flagę, którą opasano enklawę historyczną w Sulejówku, gdzie mieszkał Józef Piłsudski z rodziną.

Śmiało można powiedzieć, że młodzież ZSP Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu z wielkim zaangażowaniem, wspólnie i w radosnej atmosferze świętowała obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przyszli adepci służb mundurowych (klas wojskowych i policyjnych) swoje zadania wykonali sumiennie. Młodzi ludzie okazali się prawdziwymi patriotami – Polakami. Oczywiście, nad realizacją przedsięwzięcia czuwał duch Marszałka Józefa Piłsudskiego – patrona szkoły.

Info. i foto: Zespół d/s Promocji ZSP Nr 5 w ZamościuAdvertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *