Ruszyły inwestycje w zamojskim ZUSie

W Inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zamościu rozpoczyna się przebudowa sali obsługi klientów. Po remoncie będzie przestronniejsza i wygodniejsza. Ruszyły również prace przy docieplaniu budynku.

Budynek inspektoratu przy ul. Kiepury 2 został oddany do użytku w 1996 roku. Trzeba go dostosować do aktualnych, zmienionych wymogów technicznych i przeciwpożarowych. Przeszło dwudziestoletni obiekt wymaga napraw, blaszany dach pokrywa coraz więcej ognisk rdzy, a okna straciły szczelność. Brak odpowiedniego ocieplenia powoduje duże straty energii przy dogrzewaniu budynku. Dzięki termomodernizacji spadną koszty ogrzewania. Konieczna jest również przebudowa sali obsługi klientów.

Obecna nie spełnia standardów obowiązujących w placówkach ZUS, chcemy ją również lepiej dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ma być wygodniej i przestronniej – mówi dyrektor Oddziału ZUS w Biłgoraju, Zbigniew Wasąg.

Po przebudowie o 45 metrów kwadratowych zwiększy się powierzchnia budynku przeznaczona na bezpośrednią obsługę klientów. Dodatkowa przestrzeń powstanie dzięki wyburzeniu obecnych toalet. Sanitariaty dla klientów zostaną przeniesione kilka metrów dalej, w miejsce dotychczasowego pomieszczenia biurowego i wybudowane od podstaw. Jedna z toalet będzie w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W nowej sali obsługi pojawi się „informacja ogólna”, czyli nowe stanowisko, zlokalizowane najbliżej drzwi. Przy nim będzie można uzyskać podstawowe informacje i pobrać druki. Po przebudowie sala będzie podzielona na wyraźne strefy: dla świadczeniobiorców po lewej stronie od głównego wejścia, dla przedsiębiorców i ubezpieczonychpo prawej. Pomiędzy nimi powstanie poczekalnia z kącikiem dla dzieci – informuje kierownik Inspektoratu ZUS w Zamościu, Anna Barczak.

Wykonawca robót zmodernizuje szyb windy i wymieni dźwig na nowy, dostosowany w pełni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Równolegle budynek inspektoratu przejdzie termomodernizację. Wykonawca wymieni drzwi i okna, pokrycie dachu oraz grzejniki w budynku. Cały obiekt zostanie ocieplony, a na koniec zyska nową elewację. Inwestycja obejmuje również wiele niezbędnych prac elektrycznych: wymianę instalacji elektrycznej i instalacji związanych z bezpieczeństwem (odgromowej, przeciwoblodzeniowej, ewakuacyjnej).

Etap przygotowawczy obu inwestycji rozpoczął się w lutym.

W dalszym etapie, dla bezpieczeństwa naszych klientów, musimy zamknąć główne wejście do budynku i obecną salę obsługi. Tam wykonawca będzie prowadzić poważne prace konstrukcyjne – dodaje dyrektor Wasąg.

Stanie się to na początku marca. Wtedy inspektorat zorganizuje obsługę klientów w innych pomieszczeniach na parterze. Będzie do nich prowadzić zastępcze wejście, zlokalizowane z drugiej strony budynku, również od strony ul. Kiepury. W czasie prac budowlanych system kolejkowy będzie wyłączony. Będzie natomiast dostępny całodobowy zusomat, czyli urządzenie, w którym po godzinach pracy inspektoratu można składać dokumenty i wnioski. Przebudowa sali obsługi i termomodernizacja budynku zgodnie z harmonogramem mają zakończyć się w lutym 2020 roku.

Zamojski inspektorat ZUS to jedna z najczęściej odwiedzanych przez klientów placówek podlegających pod Oddział ZUS w Biłgoraju. W całym 2018 roku pracownicy sali obsługi w Zamościu przyjęli 77,7 tys. klientów. Przyjmują dokumenty i udzielają informacji w sprawach dotyczących emerytur, rent, zasiłków, ubezpieczeń oraz składek.

(inf., fot. i grafika Małgorzata Korba rzecznik ZUS w województwie lubelskim)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *