Przekierowanie 998 na 112

W ramach pilotażowego programu dla województwa lubelskiego i podlaskiego trwa przekierowanie numeru alarmowego 998 na numer alarmowy 112 obsługiwany przez Wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego (WCPR). Przekierowanie strażackiego numeru 998 dla obszaru powiatu zamojskiego nastąpi w dniu 15 lutego br.

Dla mieszkańca naszego powiatu tak naprawdę niewiele się zmieni. Po wybraniu numeru alarmowego 998 z telefonu stacjonarnego lub komórkowego połączenie odbierze dyżurny WCPR w Lublinie, a nie strażak pełniący służbę w Stanowisku Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Zamościu. Szczególnie, że już od dłuższego czasu wykonywanie połączeń na numer alarmowy 112, również dotyczących wystąpienia zagrożenia pożarowego było obsługiwane przez operatorów WCPR.

Rozwiązanie zezwoli na jednoczesne powiadomienie z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego wszystkich potrzebnych służb ratowniczych, jakie mogą być potrzebne przy likwidacji zagrożenia.

Zaletą rozwiązania jest: szybsze informowanie służb, obsługa zgłoszeń od obcokrajowców, możliwość podtrzymywania rozmowy ze zgłaszającym z jednoczesnym aktualizowaniem informacji oraz zastępowalność (przez inne WCPR) na wypadek awarii lub przeciążenia podczas mnogości zgłoszeń w czasie wystąpienia burz, podtopień itp.
Mając powyższe na względzie przypominamy o podstawowych zasadach
informowania o zagrożeniach:
 podajemy dokładny adres zdarzenia (również z podaniem gminy, powiatu i
województwa),
 informujemy co się wydarzyło,
 w miarę możliwości informujemy o ilości osób poszkodowanych,
 jeżeli zdarzenie ma miejsce na drodze krajowej lub wojewódzkiej, wskazane jest podanie pikietażu umieszczonego na słupkach drogowych usytuowanych co 100 m (od góry: nr drogi, kilometr, cyfra setek metrów), odpowiadamy na zadawane pytania w sposób wyraźny i spokojny.

oficer prasowy
Komendy Miejskiej PSP w Zamościu mł. bryg. Andrzej Szozda

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *