Pierwsze przejście dla pieszych 3D już w Zamościu

Wczoraj wieczorem (7 sierpnia) przy Krytej Pływalni pojawiło się pierwsze przejście dla pieszych oznakowane techniką 3D czyli iluzji optycznej.

Pomysł zrodził się w grudniu minionego roku, żeby wykonać coś takiego w Zamościu, choć w głowie chodziło mi to już wcześniej od czasu kiedy moja koleżanka z Facebooka wrzuciła zdjęcie i krótki filmik takiego przejścia z innego kraju. Napisałem jej, że kiedyś coś takiego zrobimy w Zamościu ale na razie ciiii…– powiedział nam pomysłodawca inicjatywy Andrzej Trusek.

Pomysł potrzebował jednak akceptacji władz.

Pana Prezydenta oraz Zarząd Dróg Grodzkich zmotywowałem, aby pomogli mi takie coś wykonać. Czekaliśmy na odpowiednie warunki zarówno pogodowe, jak i na okres wakacyjny aby było mniejsze natężenie ruchu. Zarząd Dróg Grodzkich wyraził zgodę i właśnie na tej drodze- jezdni wymalowaliśmy wczoraj te specjalne pasy. Zajęło nam to około pięciu godzin już w sumie z przygotowaniem– dodał Andrzej Trusek.

Jaki będzie efekt wśród kierowców? Na razie nie wiadomo. Jak powiedział pomysłodawca głównym motywem wykonania tego przejścia jest nie tylko poprawa bezpieczeństwa w tym konkretnym miejscu, ale zwrócenie uwagi kierowców, pieszych i innych uczestników ruchu na fakt że należy pamiętać o fakcie istnienia przejść dla pieszych i o ich podstawowej funkcji.

Czy przejścia tego typu pojawią się w Zamościu? Czas pokaże  Andrzej Trusek zaznaczył,  że farb jeszcze trochę zostało.

Zamość jest drugim miejscem w Polsce, gdzie powstało takie przejście. Pierwsze, na ścieżce rowerowej, pojawiło się w Lidzbarku Warmiński.

Wieczorne zdjęcia Andrzeja Truska po przygotowaniu przejścia:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.