„Przedsiębiorczy gimnazjalista”

zycie_zamoscia_artykul2-300x169Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie rozpoczął wdrażanie programu „Przedsiębiorczy gimnazjalista”. Od przyszłego roku szkolnego program promocji poradnictwa zawodowego będzie realizowany przez trzy placówki z miasta Zamość.

16 czerwca br., podczas konferencji „Poradnictwo zawodowe w szkołach gimnazjalnych – fakty czy mity?” zorganizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie, podpisano porozumienie w sprawie utworzenia i funkcjonowania Partnerstwa Lokalnego na rzecz promocji poradnictwa zawodowego na poziomie szkół gimnazjalnych. Stronami programu zostały: powiat bialski, powiat chełmski, tomaszowski, zamojski oraz miasto Chełm. Do akcji włączyły się również powiatowe urzędy pracy, w tym Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu.

W ramach projektu „Przedsiębiorczy gimnazjalista” uczniowie trzecich klas gimnazjów zdobędą informacje o zawodach i lokalnym rynku pracy, dalszej ofercie edukacyjnej oraz zapoznają się ze zmianami, jakie następują w systemie kształcenia ustawicznego.

Istotnym elementem projektu jest włączenie rodziców w proces wyboru ścieżki rozwoju zawodowego ucznia. W tym celu będzie udostępniany „Edukacyjno-zawodowy niezbędnik dla rodzica gimnazjalisty”. Odbędą się także spotkania dla rodziców i opiekunów.

Partnerstwo zakłada również podnoszenie kwalifikacji doradców zawodowych, czyli nauczycieli z placówek objętych programem, którzy na co dzień pracują z gimnazjalistami. Jeszcze w sierpniu br., przed rozpoczęciem roku szkolnego, nauczyciele zostaną przeszkoleni przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie. Warsztaty przygotują pedagogów do prowadzenia doradztwa zawodowego zgodnie z obowiązującymi standardami i dobrymi praktykami.

Od września br. ruszą zajęcia z poradnictwa zawodowego, które będą prowadzone przez wcześniej przeszkoloną kadrę pedagogiczną danej placówki.  Program „Przedsiębiorczy gimnazjalista” będzie realizowany w Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi – Gimnazjum Nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów przy ul. Peowiaków,   Zespole Szkół nr 2 – Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza przy ul. Sienkiewicza 5 oraz Zespole Szkół Nr 6 – Gimnazjum Nr 6 im. Królowej św. Jadwigi przy ul. Kalinowej.

Źródło: Newsletter Zamościa 05/06/2015

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *