Portret bez barier Ewy Rzeźnik oraz XLVIII Zamojskie Spotkanie z Fotografią

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, Galeria Fotografii „Stylowy” oraz restauracja Corner Pub, zapraszają na XLVIII Zamojskie Spotkanie z Fotografią, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek, tj. 05 czerwca 2023 roku.
W programie:
16:30 – Galeria Fotografii „Stylowy” – Otwarcie wystawy fotografii Ewy Rzeźnik, pt. „Portret bez barier”.
17:00 – Restauracja Corner Pub – XLVIII Zamojskie Spotkanie z Fotografią.

„Portret bez Barier” to projekt realizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju i objęty mecenatem przez firmę Model Opakowania Sp. z o. o.. Bohaterami inicjatywy są niepełnosprawni uczniowie ZSS w Biłgoraju, którzy razem z profesjonalnymi modelkami wystąpili na stronach kalendarza na rok 2023. Jest to druga edycja wydarzenia.
Pomysł na kalendarz pojawił się w 2009 roku. Autorka projektu Ewa Rzeźnik połączyła w nim dwie ważne przestrzenie: miłość do fotografii i pasję do pracy w szkole specjalnej. Sukces poprzedniej edycji i ilość zaangażowanych osób, potwierdzają zasadność i potrzebę podejmowania działań w tym zakresie.
Inicjatywa ma na celu aktywowanie pozytywnych zmian, niwelowanie wykluczenia społecznego osób niepełnosprawnych, zwrócenie uwagi na problemy niesprawiedliwości społecznej, a także wzmacnianie potencjału społeczności poprzez zaangażowanie, zmierzające do podnoszenia wiedzy i rozwijania świadomości na temat niepełnosprawności intelektualnej.
Dla kogo? Dlaczego? Na te pytania jest wiele odpowiedzi: dla niepełnosprawnych osób, żeby uwierzyły w swoje możliwości, został zauważony ich potencjał i piękno, dla prawdziwej integracji, łączenia środowisk, współdziałania na gruncie kulturalnym i społecznym, dla oswajania, przekraczania granic potocznie rozumianej „normalności”, dla współegzystencji – bez zdziwienia i gapienia się na „inność” lub odwrotnie – udawania, że jej się nie widzi.
Fanpage projektu: www.facebook.com/portretbezbarier

“Photography Changes Everything”, Marvin Heiferman
Fotografia zmienia wszystko…
– nasze myślenie o tym kim możemy być, poczucie przynależności, zmienia historie naszego życia i sposoby w jakie grupy społeczne i kulturowe są postrzegane.
Ta myśl jest jednocześnie intencją wyjątkowego projektu Ewy Rzeźnik Portret bez barier, kalendarza, w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną, miały szansę pokazać swój potencjał i piękno.
W projekcie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju i profesjonalne modelki. Efektem tej współpracy są zachwycające portrety zamykające w kadrach to co często nieuchwytne i niedopowiedziane. Tylko w fotografii dokonywanej w zaufaniu, jest miejsce na otwartość i stworzenie relacji i tym kierowaliśmy się podczas naszych sesji. W ten sposób zintegrowaliśmy na gruncie kulturalnym i społecznym dwa całkowicie różne środowiska, pozornie do siebie niepasujące. Zmiana to suma małych składników, kalendarz jest jednym z nich – inspiracją do szukania piękna w różnorodności.
Ewa Rzeźnik, Katarzyna Wilkos

WSPÓŁTWÓRCY PROJEKTU
Mecenas projektu: MODEL Opakowania (modelgroup.com)
Partnerzy: Gmina Miasto Biłgoraj oraz BARR S.A.
Patronat medialny: Polskie Radio Lublin, TVP 3 Lublin

– Fotografka/pomysłodawczyni/koordynatorka: Ewa Rzeźnik, Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju
– Współpraca/Fotograf/udostępnienie studia fotograficznego: Krzysztof Bączkowski @skypeak.pl
– PR Katarzyna Wilkos
– Współorganizatorki: Lucyna Grasza, Elżbieta Kłosek, Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju
– Modele/uczniowie ZSS w Biłgoraju: Karina Lebedyńska, Aleksandra Marczak, Weronika Szafraniec, Sebastian Jach, Arkadiusz Kwiatkowski, Konrad Paćkowski
– Profesjonalne modelki: Agnieszka Dudek @agnees_dk, Karolina Maria Klementyna @swirklr02, Gabriela Polak @pbisia, Klaudia Sikora @vershloe
– Stylizacje do sesji: Alicja Tutka Malmulte
– Wizaż/stylizacja fryzur: Klaudia Sikora
– Wizaż: Natalia Niemczyk
– Stylizacja fryzur: Magdalena Blacha
– Przygotowanie do sesji: Elżbieta Dobosz „Autorskie Studio Fryzur”
– Przygotowane do sesji: Barbara Małyszek Salon kosmetyczny Aliss
– Przygotowani do sesji: Renata Bielesz noszebiustonosze.pl
– Projekt typograficzny: Robert Zając Lublin
– Projekt plakatu: Martin Gryczan www.gryczan.eu
– Wydruk kalendarza: Drukarnia Petit Lublin
– Wydruk zdjęć na wystawę: Idea Studio Lublin

/ZTF

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *