“Podobieństwa i różnice-różnice i podobieństwa” w BWA Galerii Zamojskiej

Biuro wystaw artystycznych Galeria Zamojska zaprasza 14 grudnia (czwartek) 2017 o godz. 17.00 na otwarcie wystawy “Podobieństwa i różnice-różnice i podobieństwa”.

Wystawa będzie czynna do 14 stycznia 2018 roku.

Całe przedsięwzięcie wystawiennicze nazywa się „Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa” i obejmuje cykl wystaw Witolda i Piotra Adamczyków w BWA w Jeleniej Górze, Galerii BWA w Wałbrzychu, Galerii w Legnicy, Galerii BWA w Lesznie, Galerii BWA w Rzeszowie, BWA Galerii Zamojskiej, Galerii BWA w Kielcach i Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Sandomierzu w 2017 i 2018 roku. Wystawie towarzyszy wspólny katalog.

„…Projekt przedsięwzięcia dotyczy problemu dwoistości osobowości istniejącej w człowieku w kontekście twórczości bliźniaczej jako nowej artystycznej kreacji. Problem podwójności osobowości; rozumiany jako walka dobra ze złem, nierozerwalny niczym :  jin / jang, wschód i zachód, dzień i noc, kobieta i mężczyzna, sacrum i profanum istnieje od zawsze, czyli od początku. Tak dualistycznie pojmowany świat objawił się mi w pracach ostatnich lat doprowadzając do jakby olśnienia, że najważniejszym problemem mojej podwójności jest bycie bliźniakiem”.
Projekt ten jest próbą dojścia do początku naszego (mojego i brata – bliźniaka) istnienia, powstania naszej świadomości nie tylko jako artystów, ale do własnej tożsamości – dojścia do własnego “ja”.
…„ Projekt w swoich zamierzeniach wykracza poza czysto artystyczne rozważania zrodzone z osobistych pytań o własną tożsamość.”
I ile w moich działaniach w problemie podobieństwa szukam różnic, o tyle w realizacjach brata różnice są głównym punktem do szukania podobieństw.

Przedsięwzięcie jest prezentacją prac malarskich, plastycznych, już powstałych i powstających:
-moich (malowanych osobno tj. w swojej pracowni w Rawiczu, swoimi materiałami, narzędziami, na swoich krosnach malarskich),
– brata (w swojej pracowni w Nowej Dębie, swoimi materiałami i narzędziami, na swoich krosnach malarskich)
-i naszych zarówno do koncepcji moich (malowanych razem i osobno w jednej pracowni, tymi samymi materiałami – pędzle, wałki, farby o tej samej konsystencji, na wspólnych i tych samych krosnach malarskich) jak i do koncepcji brata (malowanych razem w pracowni brata jak i osobno w swoich pracowniach z użyciem różnych narzędzi i materiałów).

Witold Adamczyk
Urodzony w 1966 roku w Nowej Dębie. W latach 1987-1992 studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, na kierunku Wychowania Plastycznego. Dyplom w 1992 roku w Pracowni Malarstwa prof. J. Bigoszewskiego. Doktorat w 2013 roku w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej-sztuki piękne Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod kierunkiem prof. A. Leśnika. Obecnie, mieszka, pracuje i tworzy w Rawiczu.

Piotr Adamczyk
Urodzony w 1966 r. w Nowej Dębie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Edukacji Wizualnej w Łodzi. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Romy Hałat. Uprawia malarstwo nieprzedstawiające oraz realizm. Współpracował wieloletnio z gazetami wykonując dla nich karykatury np. z Przeglądem Kolbuszowskim i Nowinami.

Projekt „Podobieństwa i różnice, różnice i podobieństwa” wywodzi się z głównego projektu „Podwójność osobowości” który został zapoczątkowany udziałem w konkursie „Jestem stąd” w 2010 r.
podczas wystawy:
– „16 Prezentacje – Leszno 2010” w Galerii w Ratuszu w Lesznie, (a następnie był
kontynuowany w następujących wystawach: )
„X Międzynarodowa Wystawa Sztuki Europejskiej Rawicz – Rokosowo Rawickie
Mosty Sztuki” Muzeum Ziemi Rawickiej, Rawicz,
„Obrazy nowe”, Galeria MBWA, Leszno,
2013 – „Autoportret Witold Adamczyk / Piotr Adamczyk”, Galeria Szyperska, Poznań,
2016 -„ Podobieństwa i różnice” Witold Adamczyk Piotr Adamczyk, Galeria 33, Ostrów
Wielkopolski.

BWA Galeria Zamojska

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *