Pierwszy pochówek dzieci utraconych przed porodem

W Zamościu w Dniu Świętości Życia odbyła się ważna uroczystość – pochówek dzieci utraconych przed porodem.

Dzień Świętości Życia to święto obchodzone 25 marca przez Kościół katolicki w Polsce. Dzień Świętości Życia został ustanowiony w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II z encykliki Evangelium Vitae (ogłoszonej 25 marca 1995): “proponuję (…) aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (…) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja.

Taki zbiorowy pochówek  dzieci martwo urodzonych i poronionych w okresie od 2018 r. do stycznia 2021 r., tj. dzieci nieodebranych przez rodziny i pozostawionych w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim  im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu odbył się po raz pierwszy w Zamościu. Modlitwą zostały objęte nie tylko dzieci przedwcześnie zmarłe, ale również ich bliscy. Dzisiaj zostało pochowanych siedmioro dzieci powiedział – ks. Maciej Lewandowski, diecezjalny duszpasterz rodzin.

,, Utrata dziecka jest bardzo trudnym doświadczeniem, ten ból i strata pewnie odczuwalna jest do końca życia przez tych rodziców. Często w tych pierwszym stadium ciąży, ci rodzice nie pochowali swoich dzieci, może nie mieli takiej możliwości żeby dla nich sprawować pogrzeb to zachęcam aby poszli na Cmentarz Komunalny, gdzie jest mogiła tych martwo narodzonych.  Jak nie nadali imienia dziecku to tak jak odczuwają aby mieć świadomość, że to nie jest jakiś zlepek komórek ale człowiek żywy, to było dziecko rodziców i aby się za nie pomodlić ”dodał ks. Maciej

Msza Św. odbyła się w Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym o godz. 12.00. Miejsce przeznaczone do zbiorowego pochówku dzieci martwo urodzonych znajduje się na Cmentarzu Komunalnym w Zamościu, Chyża 147, 22-400 Zamość.

Uroczysty pochówek dzieci utraconych i martwo urodzonych będzie odbywał się dwa razy w roku. Kolejna taka uroczystość jest planowana na październik. Uroczystość przygotowana przez Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *