Nowa wystawa czasowa w zamojskim Arsenale w roku Aleksandry Piłsudskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rok 2023 ustanowił Rokiem Aleksandry Piłsudskiej, w uznaniu jej wybitnej działalności niepodległościowej i społecznej. Z tej okazji Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał przygotowało wystawę czasową “Za Polskę i sprawiedliwość społeczną. Dwa Oblicza Organizacja Bojowej PPS”.

Młoda Aleksandra, jeszcze wówczas Szczerbińska wraz z swoim późniejszym mężem była aktywną działaczką tej organizacji i brała udział w wielu jej akcjach m.in. napadzie na pociąg pocztowy pod Bezdanami.
Na wystawie zaprezentowano długą i krótką broń palną. Zobaczymy również damskie stroje i dodatki z przełomu XIX i XX wieku. Na przygotowanych planszach omówiono główne zagadnienia związane z działalnością Organizacji Bojowej PPS..

Zabytki zgromadzone na wystawie pochodzą z:
• Muzeum Historii Ubioru
• Muzeum Zamojskiego w Zamościu
• kolekcji prywatnych i zbiorów własnych

Ekspozycję można zwiedzać w godzinach 10:00 – 16:00, od wtorku do niedzieli, na piętrze zamojskiego Arsenału. Czynna do czerwca 2023 roku. Scenariusz i realizacja wystawy: Andrzej Maziarz i Kinga Kołodziejczyk.

Opiekę merytoryczną nad wystawą sprawuje Andrzej Maziarz – kustosz Muzeum Fortyfikacji i
Broni Arsenał
Tel. 606 845 759, amaziarz@muzeum-zamojskie.pl

Aleksandra Szczerbińska urodziła się w 1882 roku w Suwałkach w rodzinie niezamożnej szlachty. Wychowaniem dziewczynki – szybko osieroconej przez zmarłych rodziców – zajęła się babka. W wieku 19 lat Ola przeniosła się do Warszawy, gdzie studiowała na kursach handlowych i Uniwersytecie Latającym, a później pracowała jako urzędniczka w fabryce. W warszawskim środowisku zetknęła się z członkami Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), do której wstąpiła w 1904 roku. Wkrótce dołączyła też do nowo utworzonej Organizacji Bojowej PPS. „Ola” – pod takim pseudonimem działała przyszła pani Piłsudska – tworzyła i zarządzała siecią centralnych składów broni w Warszawie: współpracowała z kurierkami i kurierami, organizowała przerzut broni z Belgii, szukała pośredników i wydawała sprzęt potrzebny do akcji bojowych.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *