Narodowy Dzień Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny – nowa inicjatywa wiceministra dr. Marcina Romanowskiego

Dzisiaj (22.09) w Zamościu (woj. Lubelskie) odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro oraz wiceministra sprawiedliwości dr. Marcina Romanowskiego.

Ministrowie złożyli również kwiaty w Rotundzie Zamojskiej, oddając hołd wszystkim zamordowanym przez Niemcy w trakcie pacyfikacji Zamojszczyzny w latach 1942-1944. Następnie w trakcie konferencji wiceminister Marcin Romanowski zaprezentował projekt ustawy ustanawiającej dzień 27 listopada świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny. Swojego poparcia dla tego projektu udzielił obecny na konferencji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„Nigdy nie możemy zapomnieć o zasłużonych w obronie naszej Ojczyzny, którzy przelewali krew w obronie polskości i wolności. Historia nigdy się nie skończyła, a ich bohaterstwo i przesłanie powinno towarzyszyć nam oraz przyszłym pokoleniom Polaków na wieki. Właśnie dlatego postanowiłem wyjść z inicjatywą ustanowienia dnia 27 listopada świętem państwowym. Narodowy Dzień Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny pozwoli godnie upamiętnić zryw lat 1942–1944, a także złożyć hołd jego bohaterskim uczestnikom oraz dzieciom – szczególnym ofiarom represji niemieckiego okupanta”powiedział wiceminister Marcin Romanowski.

Powstanie Zamojskie było jednym z największych i najdłużej trwających antyniemieckich powstań na terenie okupowanej Polski. Trwające kilkanaście miesięcy zakończyło się zwycięstwem, przekreślając zbrodnicze plany przesiedleń planowanych przez niemieckiego okupanta. W trakcie walk partyzanci przeprowadzali liczne akcje dywersyjne, ataki na garnizony oraz odbijali dzieci i więźniów politycznych. Dzięki heroicznemu oporowi formacji podziemia oraz polskiej ludności, Niemcy zdołali wysiedlić tylko niecałe 300 z planowanych 700 miejscowości.

Poparcia dla inicjatywy uczczenia pamięci poległym udzielił Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który podkreślił, że: „Inicjatywa ministra Romanowskiego ustanowienia Narodowego Dnia Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny jest niezwykle ważna nie tylko dla mieszkańców Zamojszczyzny, ale także wszystkich Polaków”.

„Niemcy planowali kolonizację Polski, w wyniku której przy życiu miała pozostać jedynie garstka Polaków, niewolniczo służących jako darmowa siła robocza. Resztę miała czekać eksterminacja w niemieckich obozach koncentracyjnych. Zakrojona na szeroką skalę próba unicestwienia części Narodu Polskiego nie powiodła się właśnie za sprawą niezłomnej postawy uczestników Powstania Zamojskiego”dodał wiceminister Marcin Romanowski.

Niemiecka okupacja Zamojszczyzny nierozerwalnie łączy się z tragedią jej mieszkańców, zwłaszcza dzieci. Z terenów Zamojszczyzny przymusowo wysiedlono ponad 100 tys. Polaków, z czego 30 tys. stanowiły dzieci. Przeszły do zbiorowej pamięci pod terminem Dzieci Zamojszczyzny. Ogromna część z nich padła ofiarą masowej eksterminacji w niemieckich obozach koncentracyjnych. Pozostałe w ramach akcji kradzieży dzieci zostały przekazane niemieckim rodzinom celem przymusowej germanizacji. Jak zaznaczył wiceminister Marcin Romanowski, „Tragiczny los Dzieci Zamojszczyzny symbolizuje utracone pokolenie, które w okresie najbardziej bezbronnym, niewinnym, zostało okradzione z własnej tożsamości. Do dziś odczuwamy skutki niemieckiej polityki wynaradawiania.”

W trakcie konferencji podkreślono, że wspólna data upamiętnienia obu wydarzeń jest celowym zabiegiem – „Chcemy uczcić poświęcenie uczestników Powstania Zamojskiego oraz pamięć o najmłodszych ofiarach niemieckich zbrodni w ramach jednej uroczystości państwowej. Święto podkreśli ważność zarówno Powstania, jak i tragedii Dzieci Zamojszczyzny.” Na koniec Marcin Romanowski wskazał, że „Żyjąc w Wolnej Polsce jesteśmy winni pamięć i szacunek wszystkim, którzy w obliczu wroga pragnącego unicestwić Naród Polski, dali przykład bohaterstwa i determinacji w walce o wolność przyszłych pokoleń Polaków.”

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *