Najlepsi z matematyki

W środę, 29 marca, odbył się finał Konkursu Matematycznego, w którym udział wzięli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjum.

Konkurs Matematyczny został zorganizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Zamościu i I Liceum Ogólnokształcące w Zamościu, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Matematycznego Oddział Lubelski. Wzięło w nim udział 746 uczniów, z czego do finału zakwalifikowało się 57 gimnazjalistów i 69 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Cieszę się, że jesteście zainteresowani matematyką. Jest mi niezmiernie miło, że przystąpiliście do Konkursu Matematycznego, organizowanego przez naszą uczelnię. Pamiętajcie, że drzwi naszej uczelni stoją przed wami otworem – mówił tuż przed ogłoszeniem wyników prof. dr hab. Waldemar Martyn, prorektor PWSZ w Zamościu, która kształci m.in. na kierunku finanse i rachunkowość. Dyplomy oraz nagrody uczestnikom finału oprócz prorektora wręczali prof. Witold Mozgawa, prezes Lubelskiego Oddziału Towarzystwa Matematycznego w Lublinie i dyrektor Instytutu Matematyki i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Zamościu oraz Agata Waszek, wicedyrektor I LO.

W ubiegłym roku zajął drugie miejsce, przegrywając zaledwie o dwie setne punktu… Teraz nie miał sobie równych! Zwycięzcą Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych został Michał Węgrzyn z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu,który w nagrodę otrzymał smartfon LG. – Uważam, że przez ostatni rok zrobiłem duże postępy, przede wszystkim przez rozwiązywanie zadań. Przygotowywałem się do wielu konkursów i zdecydowanie poprawiłem swój poziom i dzięki temu w tym roku wygrałem. Zdecydowanie matematyka jest ciekawa! Od dziecka interesowałem się łamigłówkami, co zresztą jest podobne do matematyki. To jest to, co mnie kręci. W domu nie uczę się bardzo dużo, bo w szkole jestem w stanie załapać to, czego tam uczą. Moim nauczycielem jest pani Maria Bubiłek, której bardzo dziękuję za przygotowanie do konkursu.

Na drugim miejscu znalazła się Eliza Golec. Uczennica Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju została nagrodzona wieżą Sony. Trzecie miejsce zajął Karol Krupa z I LO w Zamościu. W nagrodę otrzymał dysk przenośny Toshiba.
Dziesiątkę laureatów uzupełnili i nagrody książkowe otrzymali:
4. Kamil Gardyjas (ZS nr 1 w Tomaszowie Lub.)
5. Michał Burda (III LO w Zamościu)
6. Paweł Tyszko (ZSBiO w Biłgoraju)
7. Krzysztof Łukasz (LO w Janowie Lub.)
8. Michał Salej (I Społeczne LO w Zamościu)
9. Szymon Antoniak (I LO w Krasnymstawie)
10. Paweł Flis (I LO w Zamościu).

W Konkursie Matematycznym dla uczniów gimnazjów zwyciężył Dawid Szewczak z Gimnazjum nr 6 w Zamościu. – Jako zwycięzca czuję się rewelacyjnie! Myślałem na początku, że nie uda mi się ze względu, że jestem młodszy od trzecich klas. Sądziłem, że będą lepsi ode mnie i to naprawdę niezwykłe uczucie, że nikt mi nie dorównał. Poziom był naprawdę wysoki, a zadania zróżnicowanie, wśród nich było dużo zadań na logikę. Matematyka jest wszędzie, to nie tylko obliczenia, ale też sposób myślenia. Choć Dawid uczęszcza do klasy o profilu sportowym, to, jak sam przyznaje, dobrze sobie radzi w konkursach z przedmiotów ścisłych, z matematyki, fizyki i chemii.

Grono laureatów Konkursu Matematycznego dla gimnazjalistów uzupełnili:
2. Michał Nizioł (Powiatowe Gimnazjum w Biłgoraju)
3. Piotr Łaba (Powiatowe Gimnazjum w Biłgoraju)
4. Wojciech Jasiński (Gimnazjum nr 5 w Zamościu)
5. Mikołaj Hiszpan (Publiczne Gimnazjum w Janowie Lub.)
6. Łukasz Kaproń (Publiczne Gimnazjum w Janowie Lub.)
7. Weronika Jarosz (Publiczne Gimnazjum w Janowie Lub.)
8. Marcin Galewski (Gimnazjum nr 2 w Zamościu)
9. Aleksandra Berlicka (Zespół Szkół Gimnazjum w Hrubieszowie)
10. Patryk Guma (Publiczne Gimnazjum w Fajsławicach)
11. ex-aeuqo Jakub Źrebiec (Gimnazjum nr 5 w Zamościu) oraz Paweł Mazurek
(Gimnazjum nr 5 w Zamościu)  (info. Ewa Kołtun )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *