Miasto zamierza poprawić jakość powietrza

zycie_zamoscia_artykul2-300x16919 października br. na komisji samorządu i porządku publicznego Rady Miasta Zamość, przy okazji punktu dotyczącego uchwały w sprawie przyjęcia „Regulaminu udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Miasta Zamość do wymiany starych systemów grzewczych w budynkach zlokalizowanych na terenie Miasta Zamość”, szeroko dyskutowano nad rozwiązaniami mającymi zapewnić poprawę jakości powietrza oraz podnoszenie świadomości mieszkańców w tym zakresie.

Na spotkaniu poruszono uciążliwy temat spalania śmieci w gospodarstwach domowych oraz paliw złej jakości. Przedłożony projekt uchwały określa szczegółowe warunki przyznawania, wypłacania i rozliczania dotacji w zakresie wymiany starych, nieefektywnych systemów grzewczych (piece, kotły) na nowe, ekologiczne i wysokosprawne urządzenia opalane paliwem gazowym, biomasą (m.in. pellet, drewno, brykiety, wióry wierzby energetycznej itp.) czy węglem typu np. orzech, ekogroszek.

Udzielanie dotacji, planowane po uchwaleniu regulaminu oraz zabezpieczeniu środków w budżecie miasta na 2016 rok, będzie realizowane na podstawie umowy zawartej przez Miasto Zamość z podmiotem uprawnionym. Pomoc finansowa stanowić będzie element zachęty do podejmowania takich działań.

W dyskusji aktywnie uczestniczyli również zaproszeni mieszkańcy jednego z osiedli, gdzie problem spalania odpadów pojawia się od dłuższego czasu. W tej sprawie w ratuszu odbyło się spotkanie robocze, na którym omawiano konieczność wprowadzenia konkretnych rozwiązań, w tym akcji edukacyjnej wśród mieszkańców oraz kontroli palenisk domowych planowanej przez Straż Miejską oraz Biuro Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej UM Zamość.

Info.: Newsletter Zamościa 03/10/2015

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *