444. rocznica lokacji miasta Zamość

Z wielką radością informujemy, że 1 i 2 czerwca odbyło się świętowanie 444. rocznicy  lokacji Zamościa. To wyjątkowe wydarzenie odbyło się pod patronatem pani Ambasador Węgier dr Orsolya Zsuzsanna Kovacs wraz z mężem oraz Prezydenta Zamościa Rafała Zwolaka z małżonką. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również państwo Aleksandra i Marcin Zamoyscy oraz przedstawiciele Archiwum Państwowego w Zamościu.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 10:00 uroczystą Mszą Świętą w Katedrze Zamojskiej w intencji Hetmana Jana Zamoyskiego oraz Króla Polski Stefana Batorego. Po mszy złożono kwiaty przy nagrobku Zamoyskiego.

Następnie, o godzinie 13:00, odbyła się uroczystość składania kwiatów pod pomnikiem Hetmana Zamoyskiego, podczas której wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia.

Kulminacyjnym punktem pierwszego dnia obchodów były wystrzały z armat oraz uroczyste krojenie tortu urodzinowego, które miało miejsce o 14:30.

Obchody uroczystości przyniosły wiele atrakcji dla mieszkańców i gości Zamościa. W ramach jarmarku, zorganizowanego przy współpracy z Szajówka Alpaki i KGW Swojaki, odbyły się warsztaty rękodzielników. Była to doskonała okazja do zapoznania się z tradycyjnymi technikami rzemieślniczymi i zakupienia unikalnych wyrobów.

W trakcie jarmarku funkcjonowała Kuchnia Hetmańska, gdzie można było spróbować różnorodnych potraw przygotowanych według XVII-wiecznych przepisów. Sam Hetman opowiadał o procesie powstawania tych historycznych smaków, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Dla najmłodszych przygotowano treningi szermiercze, które pozwoliły dzieciom poczuć się jak prawdziwi rycerze. Dodatkowo, zorganizowano konkursy, gry i zabawy dawne, które przyciągnęły zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Wieczorem odbyła się potupajka, czyli dawna dyskoteka, która dostarczyła mnóstwo radości i zabawy wszystkim uczestnikom.

Podziękowania dla rzemieślników i sponsorów

Serdecznie dziękujemy wszystkim rzemieślnikom, którzy zaprezentowali swoje wyroby i podzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Również sponsorom, którzy wsparli nasze wydarzenie, składamy ogromne podziękowania – ich wkład był nieoceniony.

Świętowanie sukcesu

Tegoroczne obchody 444. rocznicy lokacji Zamościa były wyjątkowym czasem pełnym radości, wspólnej zabawy i dumy z naszego dziedzictwa. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, gościom i organizatorom za udział i zaangażowanie. Czekamy na kolejne, równie wspaniałe jubileusze!

Do zobaczenia na kolejnych uroczystościach w Zamościu!

ORGANIZATORZY ; Miasto Zamość, Fundacja Banici Zamojscy, Koło Gospodyń Wiejskich Swojaki w Tarzymiechach Trzecich, Wartownia Zamość, Szajówka Alpaki, Bractwo historyczne “Wataha Rycerska”

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *