GUS – w województwie lubelskim stopa bezrobocia wynosi 15,7%

pobrane (2)GUS: Wskaźnik bezrobocia w województwie lubelskim wyniósł 15,7 proc.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące stanu bezrobocia w końcu grudnia 2014 r. Wyniki wskazują, że w województwie lubelskim bez pracy pozostaje prawie 117 tysięcy osób. Jak podnieść swoje kwalifikacje? Jak zrobić to bezpłatnie?

W najlepszej sytuacji znajdują się mieszkańcy Lublina, gdzie bez pracy pozostaje 8,6% aktywnych zawodowo. Podobny wskaźnik odnotowano w powiecie biłgorajskim (8,4 proc.) i łęczyńskim (8,7 proc.). Po drugiej stronie skali znajdują się mieszkańcy powiatu włodawskiego, gdzie z brakiem zatrudnienia boryka się 23,2 % osób aktywnych zawodowo.

Sytuacja w województwie lubelskim odzwierciedla ogólne tendencje na polskim rynku pracy. Wskaźnik bezrobocia od wielu lat nie schodzi poniżej 10 proc., w wielu regionach bez pracy pozostaje wielokrotnie większy odsetek zdolnych do pracy. Pracownicy skarżą się na niskie płace, a pracodawcy narzekają na niskie kwalifikacje kandydatów. Zarówno rząd, jak i samorządy podejmują wiele inicjatyw, które mają zwiększyć szansę na dostanie pracy – urzędy organizują szkolenia, finansują staże. Często jednak nie przystają one do wymagań pracodawców. Istnieją jednak inne możliwości podnoszenia kwalifikacji. Portal Skilltrade to pierwsza platforma wymiany umiejętności w Polsce. W dodatku całkowicie bezpłatna – mówi Maciej Gliński, Prezes SMG Ventures, właściciela Skilltrade i dodaje – jeżeli nie mamy środków na szkolenia i naukę warto poszukać możliwości wymiany wiedzy. Może okazać się, że blisko naszego miejsca zamieszkania jest ktoś, kto chciałby się nauczyć języka, który znamy, a w zamian nauczy nas, na przykład, obsługi programów komputerowych, zależnie od naszych potrzeb. Warto skorzystać z takiej szansy.

Główny Urząd Statystyczny publikuje dane dotyczące wskaźników bezrobocia co miesiąc. Raporty oraz inne publikacje dotyczące rynku pracy w Polsce są dostępne na stronie internetowej www.stat.gov.pl.

Skilltrade.org jest pierwszą polską platformą bezpłatnej wymiany umiejętności. Obecnie zrzesza ponad 200 tysięcy użytkowników, wzajemnie wspierających się w poszukiwaniu i rozwijaniu pasji. Ideę portalu stworzyli w 2013 roku absolwenci stołecznej Szkoły Głównej Handlowej – Maciej Gliński oraz Wojciech Marciniak. Celem twórców Skilltrade jest stworzenie platformy łączącej potencjał komunikacji w sieci z energią spotkania
w rzeczywistości.

W Zamościu bez pracy pozostaje zarejestrowanych 4,4 tyś. osób tj. 15,0% stopa bezrobocia dla aktywnych zawodowo.

www.skilltrade.org.

materiał nadesłany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.