Czy pojadą na Zamojszczyźnie pociągi – konsultacje społeczne
Firma Egis Poland Sp. z o.o. w składzie w konsorcjum z Egis Rail Sp. z o.o. oraz JAF-GEOTECHNIKA na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego realizuje Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla projektu ,,;Budowa linii kolejowych: nr 54 Trawniki – Krasnystaw i nr 56 Wólka Orłowska – Zamość – Tomaszów Lubelski –Bełżec”, zaprasza na konsultacje społeczne:
Data: 28 października 2021 r. godzina: 16 00 Sala Consulatus Ratusza miejskiego Zamość, Rynek Wielki 13.
Głównym celem konsultacji społecznych jest poinformowanie o zakresie planowanej inwestycji, w szczególności o wstępnych wariantach przebiegów planowanej linii kolejowej, przedstawienie harmonogramu oraz poznania opinii społecznej w zakresie propozycji przebiegów linii kolejowej.
Link do strony internetowej oraz link z materiałami do pobrania:TUTAJ
Dzięki tej inwestycji Tomaszów Lubelski i Bełżec zostaną włączone do sieci kolejowej, a Zamość i Krasnystaw do sieci połączeń dalekobieżnych. Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na prace przygotowawcze do budowy kluczowego fragmentu tzw. szprychy nr 5 na wschodzie Polski.
W ramach tej inwestycji powstanie w sumie ok. 90 km nowych torów. W jej skład wchodzi budowa odcinków linii kolejowych: nr 54 Trawniki – Krasnystaw i 56 Wólka Orłowska – Zamość – Tomaszów Lubelski – Bełżec. W rejonie Zamościa część przebiegów zakłada przejście pod miastem tunelem, co wiąże się z budowę podziemnej stacji pasażerskiej.
Przetarg dotyczy prac przygotowawczych, a konkretnie opracowania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). Za najkorzystniejszą spółka CPK uznała ofertę złożoną przez konsorcjum z firmą Egis jako liderem: 19,5 mln zł netto. O wyborze zdecydowały dwa czynniki: cena (w 70 proc.) i doświadczenie personelu (pozostałych 30 proc.).
Budowa linii umożliwi szybkie połączenia południowej części województwa lubelskiego z Warszawą i CPK, ale nie tylko.
Dzięki planowanej linii Tomaszów Lubelski i Bełżec zostaną włączone do sieci kolejowej, a Zamość i Krasnystaw do sieci połączeń dalekobieżnych. Docelowo trasa stanie się częścią korytarza międzynarodowego w kierunku Lwowa -mówi MIKOŁAJ WILD, PREZES SPÓŁKI CPK.
W ramach STEŚ powstanie analiza przebiegów planowanej linii kolejowej oraz inne analizy: techniczne, środowiskowe i ekonomiczne. Na ich podstawie spółka CPK wskaże preferowany przebieg linii (tzw. wariant inwestorski) w zakresie koniecznym do prowadzenia dalszych przygotowań.
Po dopełnieniu wszystkich formalności spółka podpisze umowę z wykonawcą, który na przygotowanie STEŚ będzie miał rok. Realizacja i rozliczenie całej umowy może potrwać o kilka miesięcy dłużej, ponieważ w skład zamówienia wchodzi także dokumentacja geologiczna i mapy do celów projektowych.
Przygotowywana budowa tego odcinka – tzw. szprychy nr 5 – oznacza liczne korzyści dla pasażerów. Zapewni on skrócenie przejazdu do Warszawy: z Krasnegostawu do 2 godz., z Zamościa do 2 godz. 15 min (obecnie ta trasa zajmuje koleją ponad 5 godz.), a z Tomaszowa Lubelskiego w 2 godz. 30 min. Dzięki tej inwestycji trasę z Zamościa do Lublina da się pokonać w 50 minut. Czas przejazdu szprychą nr 5 z Lublina do Warszawy wyniesie półtorej godziny. Ponadto na dotychczasowych liniach kolejowych zwiększy się przepustowość na potrzeby przewozów regionalnych i towarowych.
Według harmonogramu pierwsze roboty budowlane – na odcinku między Trawnikami i Zamościem – mają ruszyć w 2023 r. i potrwać do końca 2027 r. Budowa odcinka do Bełżca powinna ruszyć w 2029 r., a dopuszczenie do eksploatacji jest planowane na 2032 r. Pociągi będą jeździły tędy z prędkością do 250 km/h. Przyjęte parametry projektowe (np. zastosowane promienie łuków) umożliwią podniesienie prędkości w przyszłości, jeśli będzie taka potrzeba. CPK/