Projekt Onko Mocni w Zamościu

Stowarzyszenie „Drukarnia Wyobraźni” realizuje projekt „ONKO – MOCNI……”, którego celem jest pomoc osobom z chorobą nowotworową.
Projekt, który zapewnia wsparcie psychologiczne, społeczne oraz informacyjno – edukacyjne. Pomaga w walce z lękiem, minimalizuje stres związany z trudami leczenia oraz podnosi poziom odpowiedzialności za własne zdrowie. Z uwagi na to, że dobrostan psychiczny odgrywa ogromną rolę w procesie zdrowienia wsparcie w ramach projektu prowadzone będzie poprzez:
WARSZTATY PSYCHOEDUKACYJNE prowadzone będą przez wykwalifikowanego psychoterapeutę, w aktywnej warsztatowej formie.Zajęcia odbywać się będą w ODK Okrąglak. Zakres tematyczny warsztatów to: przekonania na temat choroby, rola układu odpornościowego, rola wyobraźni w procesie zdrowienia, stres i sposoby radzenia sobie z nim, komunikacja z bliskimi, komunikacja z personelem medycznym, asertywność, dialog wewnętrzny, radzenie sobie z trudnymi emocjami, nadzieja, wewnętrzna mądrość, duchowość, rola zabawy w zdrowieniu, tworzenie planu zdrowienia, wtórne korzyści z choroby.TERAPEUTYCZNE SESJE WYJAZDOWE to jednodniowe warsztaty na którychuczestnicy zapoznają się z technikami radzenia sobie z problemami i stresem, takimi jak:
relaksacja przez oddech, ćwiczenia pracy z ciałem, praca z wyobraźnią, ćwiczenia z treningu uważności.Forma wyjazdowa sprzyjać będzie koncentracji na sytuacji „tu i teraz” , a element turystyczny wpłynie na integrację grupy, pozwoli poznać ciekawe zakątki Roztocza. Psychoterapia TAŃCEM I RUCHEM opiera się na założeniu, że „ciało i umysł pozostają ze sobą w stałej wzajemnej interakcji”. W ciele człowieka zawarta jest jego historia a jego osobowość i stan emocjonalny wyrażają się poprzez postawę ciała i ruch. Dlatego też zmiana na poziomie ruchu (rozwijanie świadomości ciała, zmiana schematów ruchowych) może mieć wpływ na całościowe funkcjonowanie człowieka. Kluczowe jest wspieranie pacjenta w dostrzeganiu i rozwijaniu spójności miedzy myślami, emocjami, wrażeniami z ciała i działaniem. Ruch może sprzyjać ujawnianiu się tych doświadczeń i może stać się dla nich formą wyrazu. Włączenie szeroko pojętego ruchu i aspektu cielesnego w proces psychoterapiipozwala na poznanie reakcji ciała i otworzenie się na płynące z niego odczucia.
Może być sposobem na   głębsze zrozumienie samego siebie.  Pozwala również zwiększyć dostęp do pełniejszego odczuwania i wyrażania emocji a także wykorzystania swoich możliwości. Ruch pomaga przygotować się do nazywania trudnych emocji. Daje również dostęp do nieświadomych uczuć, które choć często wyparte, ale wciąż istnieją w ciele. Ruch pobudza wyobraźnię, umożliwia tworzenie i przeżywanie nowych doświadczeń. Odbędzie się 2 dniowy warsztat, po 5 godz. każdego dnia. Z uwagi na czas i formę zajęć zaplanowano w trakcie trwania poczęstunek, w celu uzupełnienie energii pacjentów. Warsztaty poprowadzi certyfikowana psychoterapeutka. Wszyscy zainteresowani mogą korzystać z systemuBiofeedback. System ten pomaga w nauce panowania nad własnymi emocjami zmniejszając stres, poprawiając samopoczucie oraz funkcjonowanie procesów pamięci i uwagi. Każdy zainteresowany może wypożyczyć system i prowadzić ćwiczenia indywidualnie w domu.
Zapraszamy osoby zmagające się z chorobą. Zróbcie Państwo śmiały krok. Pomóżcie sobie w powrocie do zdrowia! Z zajęciami ruszamy już w kwietniu! Zapisy: e –mail: drukarnia- wyobraznizam@wp.pl lub tel. 84 62 73 775 lub osobiście w ODK Okrąglak do 16 kwietnia 2018.
Projekt współfinansowany jest przez miasto Zamość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *