Europejski Dzień Kina Artystycznego – pokaz filmu „Poufne lekcje perskiego”

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprasza na specjalny pokaz najnowszego filmu Vadima Perelmana „Poufne lekcje perskiego”. Projekcja filmu odbędzie się w niedzielę 14 listopada 2021 o godz. 17:00 w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego.

„Poufne lekcje perskiego” to mistrzowsko zrealizowana, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia młodego belgijskiego
Żyda, który sprytem kupił sobie życie. Ciekawie przedstawiona relacja Niemiec – Żyd nie powtarza schematu filmów wojennych, a wręcz przeciwnie, buduje nowy rodzaj napięcia.

Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu, tworząc słownik bazuje na imionach współwięźniów. Film ukazuje znakomicie zorganizowany śmiercionośny system, wyraźnie jednak nazywa sprawców i ofiary, kontestując narrację o „jedynie wykonywaniu rozkazów”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *