Zamość- Uroczysta sesja Rady Miasta 11 listopada 2016

11 listopada br. w zamojskim Ratuszu w sali Consulatus odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i 25-lecia współpracy partnerskiej pomiędzy Miastem Zamość i Żółkwią na Ukrainie.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. mer Żółkwi Petro Wyhopeń, oraz samorządowcy z miast partnerskich Zamościa – Łucka (Ukraina), Schwäbisch Hall i Weimaru (Niemcy), Loughborough (Wielka Brytania), Bardejowa (Słowacja) i Sighișoary (Rumunia). Prezydent Miasta Andrzej Wnuk zaprosi również przedstawicieli MSZ, ambasady i konsulatów Ukrainy w Polsce oraz Polski na Ukrainie, marszałka województwa lubelskiego oraz wojewodę, posłów i byłych prezydentów Miasta Zamościa.

Na początku sesji referat okolicznościowy ,, Droga do Wolności” z okazji 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości wygłosił Zbigniew Kordyaczny.
Po referacie Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk powiedział w swoim przemówieniu min. …,, z perspektywy ćwierć wiecza trzeba podkreślić,że dla obu stron Zamościa i  Żółkwi  jest to partnerstwo ze wszech miar potrzebne. Zarówno wcześniej w historii jak i później wzajemne relacje nie układały się najlepiej. Nie zgadzaliśmy się z oceną historii. Ukraińcy mają swój rachunek krzywd my mamy swój. Lecz mimo tych różnic w ocenie historii łączy nas coś o czym przywoływałem dzisiaj na Rynku Wielkim przeze mnie.  Józef Piłsudski pisał ,, pamiętajcie,że dusza Rosjanina jeśli nie każdego to prawie każdego jest przeżarta duchem nienawiści do każdego Polaka i idei wolnej Polski. Jeśli własna wolność jest nie osiągalna wolność cudza wzbudza zawiść i odrazę. Jesteśmy od wieków zbyt bolesnym dla nich wzorem zaprzeczeniem własnego losu. To tenże Piłsudski mówił pan Kordyaczny w 1920 roku zawarł strategiczny sojusz z Ukrainą przeciwko zakusom radzieckiej Rosji zwany też Umową Warszawską. ….Dziś 25 lat po odzyskaniu niepodległości dawajmy Ukrainie za każdym razem przykład,że wolność i demokracja są najważniejsze. ….

Na zakończenie uroczystej sesji Rady Miasta wystąpił Chór Ziemi Zamojskiej „Contra”z utworami pieśni patriotycznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *