Zamość- Uroczysta sesja Rady Miasta 11 listopada 2016

11 listopada br. w zamojskim Ratuszu w sali Consulatus odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i 25-lecia współpracy partnerskiej pomiędzy Miastem Zamość i Żółkwią na Ukrainie.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. mer Żółkwi Petro Wyhopeń, oraz samorządowcy z miast partnerskich Zamościa – Łucka (Ukraina), Schwäbisch Hall i Weimaru (Niemcy), Loughborough (Wielka Brytania), Bardejowa (Słowacja) i Sighișoary (Rumunia). Prezydent Miasta Andrzej Wnuk zaprosi również przedstawicieli MSZ, ambasady i konsulatów Ukrainy w Polsce oraz Polski na Ukrainie, marszałka województwa lubelskiego oraz wojewodę, posłów i byłych prezydentów Miasta Zamościa.

Na początku sesji referat okolicznościowy ,, Droga do Wolności” z okazji 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości wygłosił Zbigniew Kordyaczny.
Po referacie Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk powiedział w swoim przemówieniu min. …,, z perspektywy ćwierć wiecza trzeba podkreślić,że dla obu stron Zamościa i  Żółkwi  jest to partnerstwo ze wszech miar potrzebne. Zarówno wcześniej w historii jak i później wzajemne relacje nie układały się najlepiej. Nie zgadzaliśmy się z oceną historii. Ukraińcy mają swój rachunek krzywd my mamy swój. Lecz mimo tych różnic w ocenie historii łączy nas coś o czym przywoływałem dzisiaj na Rynku Wielkim przeze mnie.  Józef Piłsudski pisał ,, pamiętajcie,że dusza Rosjanina jeśli nie każdego to prawie każdego jest przeżarta duchem nienawiści do każdego Polaka i idei wolnej Polski. Jeśli własna wolność jest nie osiągalna wolność cudza wzbudza zawiść i odrazę. Jesteśmy od wieków zbyt bolesnym dla nich wzorem zaprzeczeniem własnego losu. To tenże Piłsudski mówił pan Kordyaczny w 1920 roku zawarł strategiczny sojusz z Ukrainą przeciwko zakusom radzieckiej Rosji zwany też Umową Warszawską. ….Dziś 25 lat po odzyskaniu niepodległości dawajmy Ukrainie za każdym razem przykład,że wolność i demokracja są najważniejsze. ….

Na zakończenie uroczystej sesji Rady Miasta wystąpił Chór Ziemi Zamojskiej “Contra”z utworami pieśni patriotycznych.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *