Zamość – 98. Rocznica Odzyskania Niepodległości

Obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczął V Zamojski Marsz Niepodległości, który wyruszył z parkingu przy PZU ul.Partyzantów, Rondo Braci Pomarańskich, Waleriana Łukasińskiego, Rondo Jana Zamoyskiego, Akademicka pod Katedrę Zamojską i o godz.10.00 odbyła się Msza św. za Ojczyznę.

O godz.11.15 rozpoczęła się manifestacja  patriotyczna na Rynku Wielkim, Ceremoniał wojskowy rozpoczął się przeglądem sztandarów przez dowódcę 3 batalionu zmechanizowanego mjr. Leszka Winogrodzkiego, poniesieniem flagi państwowej i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie w przemówieniu swoim Prezydent Andrzej Wnuk przedstawił okoliczności historyczne dzięki którym mogliśmy odzyskać niepodległość i przypomniał słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego min..
.. ,, ten kto nie szanuje nie ceni swej przyszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Prezydent Andrzej Wnuk powiedział ,, dziś skupiamy się wszyscy na celebrowaniu naszego narodowego święta ale już jutro wrócimy do naszych swar, sporów politycznych, których Marszałek tak nie lubił, Zapamiętajcie więc wszyscy jego słowa ,, słabość ma zawsze jedną konsekwencję zamiłowanie do słów bez treści. Wypełnijcie swoją służbę Polsce, Zamościowi naszej małej ojczyźnie treścią. Wypełnijcie swoją służbę Polsce i nam wszystkim pracą. Zostawcie po sobie jakieś dokonania bowiem najlepsze cytaty z Józefa Piłsudskiego byłyby niczym gdyby za nim nie szła jedna treść najważniejsza – Wolność Rzeczpospolitej.  
Po wystąpieniu Prezydenta nastąpił apel poległych, salwa honorowa, złożenie przed płytą upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu wieńców i wiązanek. Manifestację patriotyczną zakończyła defilada z udziałem: żołnierzy, służb mundurowych, pocztów sztandarowych oraz Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.
Uroczystości na Rynku Wielkim przygotował 3.Zamojski Batalion Zmechanizowany.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *