Zbigniew Małkowicz bohaterem XIV edycji „Alei Sław” w Zamościu

2 lipca 2021 r. o  godz. 16.00, na ul. Grodzkiej w Zamościu odbyło się kolejne , już XIV odsłonięcie tablicy na Alei Sław.

Aleja Sław ma na celu uhonorowanie wybitnych przedstawicieli kultury i nauki, zasłużonych dla rozwoju i promocji naszego miasta i województwa lubelskiego. Wśród wyróżnionych są wybitne osobowości: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, Jan Englert, Tadeusz Wicherek i Zespół VOX, Małgorzata Dybowska, Maria Sarnik-Konieczna, którzy swoją działalność twórczą związali z naszym regionem. Realizowany od 2008 projekt stał się kroniką kulturalną „miasta idealnego”. Corocznie „Aleję Sław” zwiedzają tysiące turystów z Polski i zagranicy. Organizatorzy mają nadzieję, iż kontynuacja prestiżowego wydarzenia dobrze służy pomnażaniu dorobku zamojskiej kultury i lokalnej społeczności. Uhonorowane osoby wpisały się w historię współczesną miasta i tworzą nasze dzieje w sposób jedyny w swoim rodzaju. Cieszy, iż przedsięwzięcie zyskuje zainteresowanie mediów, sektora turystycznego, świata kultury i władz samorządowych

W historii Alei Sław uhonorowano znane postaci świata muzyki, sławiące nasze miasto w Polsce i poza jej granicami. Do tego szlachetnego grona osób dołączy Zbigniew Małkowicz, który odniósł niekwestionowany sukces artystyczny w Polsce, a także poza jej granicami, w Europie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Artysta komponując, dąży do tego, aby jego muzyka trafiała pod strzechę. Tworzy szatę muzyczną, w której zawiera ponadczasowe piękno.

Od zarania dziejów naszego Hetmańskiego Grodu muzyka rozbrzmiewała na dworze Zamoyskich. Kapelę dworską złożoną ze śpiewaków, skrzypków, cymbalistów, lutnistów, flecistów, basetlistów oraz grających na rogach i organkach, trąbach i piszczałkach, która umilała uczty zacnym gościom utrzymywał Jan Zamoyski. Z jego mecenatu korzystał najwybitniejszy kompozytor doby Renesansu Mikołaj Gomółka i jego syn Michał. Na przestrzeni wieków kapele przy świątyniach finansowali kolejni ordynaci, a także franciszkanie.

W XIX wieku działały w Zamościu orkiestry garnizonowa i pułkowa. W 1881 r. na firmamencie Zamojszczyzny pojawiła się Orkiestra Włościańska, którą założył Karol Namysłowski. Pierwsze koncerty tej Orkiestry wybrzmiały w Zamościu w 1884 r. W okresie międzywojnia wielką popularnością cieszyły się wirtuozowskie popisy Stanisława Namysłowskiego na skrzypcach i jego orkiestry. Po II wojnie światowej, życie muzyczne Zamościa skoncentrowało się wokół Namysłowiaków i szkoły muzycznej. Do czołowych osobistości należał Józef Przytuła, kierujący szkołą muzyczną i Orkiestrą. Od 2007 roku dyrektorem i dyrygentem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu jest maestro Tadeusz Wicherek.

Przyczynkiem do uhonorowania dr Zbigniewa Małkowicza, od 15 lat znakomitego aranżera Namysłowiaków, stała się 140. rocznica założenia Orkiestry Włościańskiej przez Karola Namysłowskiego. Dzięki działalności koncertowej, prowadzonej z dużym rozmachem przez dyrektora Tadeusza Wicherka, aranżował dla wielu wybitnych artystów polskich i zagranicznych m. in. dla Druppiego, który wystąpił z Namysłowiakami w 2008 r.

Zbigniew Małkowicz zdał maturę w 1978 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej. W 1984r. z Młodzieżową Orkiestrą Kameralną działająca przy Teatrze Wielkim w Warszawie zdobył pierwszą nagrodę” Złotą Strunę” na Międzynarodowych Impresjach Muzycznych w Bydgoszczy. W latach 1986 – 1994 pracował jako dyrygent w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie. Od 1997 do 2000 roku był dyrygentem i aranżerem w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. W latach 1998 – 2002, był dyrygentem, aranżerem i doradcą muzycznym w Teatrze Muzycznym “Capitol” we Wrocławiu. Od 1994 roku przez 12 lat był dyrygentem, aranżerem i kierownikiem muzycznym największej agencji koncertowe j w Europie z siedzibą w Niemczech. Na licznych tournee zadyrygował ponad tysiąc dwieście spektakli największych światowych musicali takich jak: „My Fair Lady” , „Skrzypek na dachu”, „Kiss me Kate” i inne. W 2007 otrzymał stopień doktora sztuki.

Założony w 2003 r. przez Marzenę i Zbigniewa Małkowiczów Zespół Muzyki Sakralnej „LUMEN” ma na swoim koncie przeszło. 500 koncertów w kraju, a także za granicą Do współpracy z zespołem pozyskali wybitnych polskich wokalistów jazzowych: Marka Bałatę, Janusza Szroma, a także Dariusza Tokarzewskiego, członka znanej grupy VOX. Zbigniew Małkowicz jest kompozytorem ok. 80 pieśni o tematyce religijnej, a jego najważniejsze kompozycje to: pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” do słów Św. Siostry Faustyny, „Psalmy Dawida” na bazie biblijnej Księgi Psalmów, kantata dla NMP „Przy Sercu Twoim”, pop-oratorium „Moja Miłość” również do słów św. Siostry Faustyny oraz oratorium „Terezjańskie” na podstawie poezji Świętej Teresy z Avila. Nagrania z jego muzyką emitowane są często w mediach katolickich o płyty rozeszły się przeszło w 200-tu tysiącach egzemplarzy. W jego kompozycjach łączą się elementy muzyki klasycznej, pop, gospel oraz muzyki kościelnej. Wyrazista, gospelowa rytmika oraz energiczne, ale i pełne liryzmu melodie.

Za sławę jaką przynosi Zamościowi, miastu swojego urodzenia, w kraju i poza jego granicami, za ogromny talent, jakim dzieli się ze słuchaczami, a przede wszystkim za profesjonalną pracę dla Orkiestry Symfonicznej, najstarszej Orkiestry w Polsce, która może rozwijać się i podejmować coraz to nowe wyzwania i projekty, podziękowaniem stała się tablica pamiątkowa w Alei Sław. Zbigniewowi Małkowiczowi czynimy honory także dlatego, że jako zamościanin, nie zapomniał o swoim mieście. To czyni z niego wzór do naśladowania. Tablicę z nazwiskiem bohatera XIV edycji Alei Sław, wykonał artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.

Wydarzenie „Zbigniew Małkowicz w Alei Sław” patronatem honorowy objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Powiatu Zamojskiego Stanisław Grześko, Prezydent miasta Zamość Andrzej Wnuk.

Dla wyróżnionego zaśpiewali;  Marzena Małkowicz, Marek Bałata, Janusz SzromDariusz Tokarzewsk.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *