Zamość 9. ZFF „Spotkania z historią” – „New Poland” wciąż aktualne

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to ważne i jedyne w Polsce wydarzenie prezentujące najnowsze produkcje dokumentalne. Biorą w nim udział wybitni przedstawiciele świata filmu – z kraju i z zagranicy. Spotkania z historią; to przedsięwzięcie, które pozytywnie wpływa na budowanie tożsamości narodowej, skłania do poszukiwania prawdy historycznej, stwarza przestrzeń dialogu i dyskusji oraz umożliwia wspólne wskrzeszanie pamięci o momentach ważnych w dziejach Polski.

W piątek (20.08.) o godz.19.00 odbyła się jedna z ,, wisienek na torcie” Festiwalu „Spotkania z historią”  czyli Master Class z Robertem Kaczmarkiem, który przedstawił film „New Poland” 

„New Poland” (2010) Link do filmu 

Film dokumentalny w reżyserii Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka. Na podstawie rozmów z ekspertami oraz niepublikowanych dotąd dokumentów ukazany został prawdziwy obraz przeobrażeń ustrojowych w Polsce w 1945 roku.

Opis filmu:
Niektórzy wciąż wierzą, że w 1945 roku Polska została wyzwolona. Film Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna rozwiewa te wątpliwości. Dokument ukazuje skalę komunistycznych wpływów w Ameryce oraz prezentuje działalność członków Międzynarodówki Komunistycznej i radzieckich szpiegów. W filmie poruszono także zagadnienie wpływów sowieckich wśród Polonii amerykańskiej oraz temat działalności Oskara Langego, Bolesława Geberta i ks. Stanisława Orlemańskiego. Wykorzystując agentów w mediach i agendach rządowych za oceanem, komuniści zdołali oczernić polskich współpracowników i ministrów w rządzie sanacji, czyniąc z nich faszystów i wrogów narodu.

Film dokumentalny „New Poland” zawiera wypowiedzi tak zasłużonych historyków i ekspertów jak Władimir Bukowski, prof. Jan Marek Chodakiewicz, prof. Wojciech Roszkowski i prof. Sławomir Cenckiewicz.

Reżyseria
Reżyserami filmu „New Poland” są cenieni polscy dokumentaliści Grzegorz Braun i Robert Kaczmarek, którzy mają w swoim wspólnym dorobku takie produkcje jak „Towarzysz Generał”, „Defilada zwycięzców” i „Towarzysz generał idzie na wojnę”. Braun znany jest także z dokumentalnej serii „Transformacja: od Lenina do Putina” oraz filmów „Eugenika – w imię postępu”, „Plusy dodatnie, plusy ujemne” i „Luter i rewolucja protestancka”.

Scenariusz
Autorem scenariusza dokumentu „New Poland” jest reżyser Robert Kaczmarek, która ma na swoim koncie takie filmy jak „TW »Bolek«”, „Czas Komedy” i „Niosła Go Polska”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „New Poland” miał swoją premierę 10 września 2010 roku. / i jest wciąż aktualny.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *