ZDK ma już 55 lat

W roku bieżącym Zamojski Dom Kultury obchodzi 55 lat istnienia.

W lipcu 1964 roku podjęto uchwałę o powołaniu Powiatowego Domu Kultury. Budynek domu kultury w Zamościu to adaptacja projektu domu kultury firmy „Miastoprojekt” Stolica – Północ Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Projektowania Budownictwa Miejskiego w Warszawie. Jego „bliźniak” to Tomaszowski Dom Kultury. Uroczyste otwarcie nastąpiło 3 listopada 1964 roku. Przed budynkiem została ustawiona rzeźba przedstawiająca rybaka ciągnącego sieci autorstwa Eugeniusza Pola. Powiatowy Dom Kultury działał w latach 1964-1975. W roku 1966 otwarto w PDK kino „Padwa”. Zaplecze kadrowe na początku działalności stanowiło 5 pracowników merytorycznych i 5 administracyjnych. Rokrocznie PDK się rozwijał poszerzając swoja ofertę. Przy PDK działały między innymi Chór Ziemi Zamojskiej, Teatr Ziemi Zamojskiej, kluby filatelistów, kolekcjonera, seniora, czy Klub Miłośników Wielkiej Przygody.

            W roku 1975 w wyniku reformy administracyjnej Powiatowy Dom Kultury zyskał miano Wojewódzkiego. Ta zmiana spowodowała poszerzenie zakresu działalności już Wojewódzkiego Domu Kultury – nie tylko w mieście Zamość i powiecie zamojskim, ale także WDK sprawował merytoryczną opiekę nad  gminnymi i wiejskimi domami i ośrodkami kultury. Czas WDK to czas rozwoju kultury w całym województwie zamojskim. Rok 1976 to pierwsze Zamojskie Lato Teatralne – wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Zamościa. W roku 1977 zostaje zorganizowany pierwszy Kiermasz i Konkurs Wielkanocny, który do dnia dzisiejszego cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Zamościa. WDK przez blisko 25 lat organizował i współorganizował wiele wydarzeń kulturalnych nie tylko dla mieszkańców województwa zamojskiego, ale i ogólnopolskich (np. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Świat Moich Marzeń”).

            Pod obecną nazwą Zamojski Dom Kultury funkcjonuje od 1999 roku, kiedy to Wojewódzki Dom Kultury połączono z Zamojskim Ośrodkiem Kultury. Dzisiaj ZDK to pięć działów: Artystyczno-Organizacyjny, Marketingu, Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, Administracyjno-Techniczny i Finansowo-Kadrowy. Zamojski Dom Kultury z roku na rok prężnie się rozwija, prezentując szeroką ofertę warsztatów, spotkań, wydarzeń kulturalnych, zarówno w budynku jak i na terenie Miasta Zamość, dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

            Informacje o aktualnych wydarzeniach można znaleźć na www.zdk.zamosc.pl oraz na facebooku/Zamojski Dom Kultury


otwarcie Powiatowego Domu Kultury, 1964 r., fot. Stanisław Orłowski, neg. W8.343, przemawia Przewodniczący MRN Eugeniusz Zgnilec, obok Danuta Dziuńko (vice).

próba spektaklu „Folwark Zwierzęcy” z roku 1990, XV Zamojskie Lato Teatralne; na zdjęciu Jan Machulski z aktorami, fot. archiwum ZDK

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK Zamość 2019, fot. archiwum ZDK

( mat. nadesłany, fot. ilustracyjne: ZDK Zamość)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *