9. ZFF „Spotkania z historią” – kolejne filmy konkursowe

W drugim dniu 9. ZFF „Spotkania z historią”  (20.08.2021). Widzowie mogli obejrzeć filmy, które powalczą o statuetkę „Zamość – Perła Renesansu”

KRYPTONIM BOA

GRAMY:2021-08-20 10:00

BLOK:konkursowe pokazy filmowe

MIEJSCE:CKF “Stylowy” w Zamościu

CZAS TRWANIA:58 min.

REZYSERIA:Marcin Maślanka, Arkadiusz Pater

SCENARIUSZ:Marcin Maślanka

GATUNEK:dokumentalny

OPIS:Wyjątkowa, pełna zwrotów akcji historia podporucznika Stefana Pabisia, dowódcy BOA-Bojowego Oddziału Armii z Wołkowyska. Pabiś kilkukrotnie uciekał z rąk NKWD na Kresach Wschodnich. Po wojnie działał ze swoim oddziałem w okolicach Bobolic. Skazany na dwukrotną karę śmierci, zmienioną później na dożywocie, wyszedł na wolność w 1955 r.

Po projekcji filmu odbywało się – Spotkanie z twórcami

 

WIEŚ SPRAWIEDLIWYCH. ŚWIADKOWIE

CZAS TRWANIA:47 min.

REZYSERIA:Andrzej Dudziński

SCENARIUSZ:Andrzej Dudziński

GATUNEK:dokumentalny

OPIS:Film o nieznanym epizodzie z czasów II wojny światowej – pomocy, jakiej maszerującym więźniom obozu koncentracyjnego KL Stutthof, prowadzonym przez Niemców w tzw. Marszu Śmierci, udzielili mieszkańcy kaszubskiej wsi Pomieczyno.

Spotkanie z twórcą filmu , link do filmu

ŻOŁNIERZE NIECHCIANI

CZAS TRWANIA:51 min.

REZYSERIA:Jacek Piotr Latałło

SCENARIUSZ:Jacek Piotr Latałło, Maciej Kuszewski

GATUNEK:dokumentalny

OPIS:Losy żołnierzy Błękitnej Armii gen. J. Hallera, która zaczęła się formować we Francji w 1917 z ochotników polskiego pochodzenia, z tego ponad 20 tys. z Ameryki. Ich drogi prowadziły poprzez obóz szkoleniowy w Kanadzie, walkę we Francji i w Polsce, wojny z Rosją, aż do dramatycznego rozwiązania formacji i demobilizacji ochotników. Po wojnie nie zostali oni uznani przez żaden kraj, ani Polskę, ani USA, jako weterani wojenni.

Po projekcji odbyło się spotkanie z twórcą –  fragment filmu

 

JAK ISTNIEJE ŚWIAT… RZECZ O ROMANIE W. INGARDENIE

CZAS TRWANIA:56 min.

REZYSERIA:Sławomir Koehler

SCENARIUSZ:Sławomir Koehler

GATUNEK:dokumentalny

OPIS:Intelektualny portret z biografią w tle, Romana Witolda Ingardena, jednego z najwybitniejszych polskich filozofów, jednego z klasyków filozofii światowej, którego ważną ideą była próba odpowiedzi na pytanie: jak istnieje świat, czy świat istnieje realnie, czy w jakiś inny sposób, intencjonalny… W przedstawionej biografii wyróżniają się wątki związane z jego bliskimi kontaktami z 4 osobami: Edmundem Husserlem, Edytą Stein po latach kanonizowaną, Witkacym, Karolem Wojtyłą. Film pokazuje jego trudną drogę wprowadzania fenomenologii do polskiej myśli filozoficznej, zarówno przed wojną, jak i za czasów dominacji ideologii marksistowskiej. Występują przedstawiciele kilku pokoleń filozofów, uczniowie Ingardena, między innymi Krzysztof Zanussi, najmłodsi kontynuatorzy jego myśli filozoficznej i bliscy członkowie rodziny.

Link do filmu

BEZCENNY MŁODZIENIEC. NIEDOKOŃCZONA MISJA

CZAS TRWANIA:57 min.

REZYSERIA:Grzegorz Styła

SCENARIUSZ:Grzegorz Styła

GATUNEK:dokumentalny

OPIS:Zaginiony pod koniec wojny XVI-wieczny obraz „Portret młodzieńca” Rafaela Santi to najcenniejsze dzieło zrabowane z polskich muzeów, którego losy do dzisiaj nie są znane. Historia poszukiwań to niezamknięta opowieść o nadziei na odnalezienie niezwykle cennego a zarazem unikalnego dzieła i przywrócenie go Polsce, ale również ponownego wprowadzenia do obiegu kulturowego świata. 

Link do filmu TUTAJ

Spotkanie z twórcą filmu j.w

ANTONI KOCJAN. CZŁOWIEK, KTÓRY ZATRZYMAŁ RAKIETY V

REZYSERIA:Małgorzata Walczak, Marek Tomasz Pawłowski

SCENARIUSZ:Małgorzata Walczak, Marek Tomasz Pawłowski

GATUNEK:dokumentalny

OPIS:Dramatyczny los najwybitniejszego polskiego konstruktora szybowców Antoniego Kocjana. Cichy, skromny, genialny samouk, którego wojna przeistoczyła w nieustraszonego wywiadowcę Armii Krajowej. Dowodząc wywiadem lotniczym przyczynił się do zbombardowania tajnej bazy rakietowej Peenemunde, co pokrzyżowało plany Hitlera. Po latach brawurowej pracy w konspiracji nie kończy swojej misji ze zdobytą przez Polaków rakietą V-2 wysłaną do Londynu. Na skutek błędów innych zostaje aresztowany i zakatowany w gestapo na Szucha. W filmie wystąpił Krzysztof Zanussi, bratanek Kocjana oraz w wieku 100 lat płk. Zdzisław Baszak, dowodzący słynną Akcją Most III.

Spotkanie z twórcami i operatorem

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *