XX Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM – O wojnie i pokoju w spotkaniach w drodze do jednego Ojca

W niedzielę 15.02.2015 rozpoczęły się XX Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM Mszą Św.o godz.18.00 w intencji uczestników i organizatorów Sacrofilmu, pod przewodnictwem J.E.Biskupa Mariana Rojka.

J.E.Biskup Marian Rojek w swoim słowie do wiernych nawiązał do myśli przewodniej tegorocznego przeglądu, jakim jest hasło „O wojnie i pokoju w spotkaniach w drodze do jednego Ojca”.

To jest zagadnienie na czasie, bo sami jesteśmy świadkami trzeciej światowej wojny prowadzonej w kawałkach z przestępstwami, mordami i zniszczeniami. Przecież to nie jest gdzieś daleko, ale blisko, u granic naszego polskiego domu.
Proponowane społeczności i owe spotkania podejmują próbę dialogu między religiami monoteistycznymi Judaizmem, Chrześcijaństwem i Islamem w obszarze wojny pokoju.
W tym roku proponujemy zatrzymać się nad kwestią wojny i pokoju. Jesteśmy świadkami wielu konfliktów zbrojnych w różnych częściach świata, zamachów terrorystycznych, niezawinionego cierpienia wielu ludzi. Pojawia się zatem pytanie, jak to możliwe, że po doświadczeniach II wojny światowej, w której zginęło wiele milionów ludzi, człowiek znów chwyta za broń i zabija brata. Tym bardziej, jak pisał św. Jan Paweł II w „Liście do Konferencji Episkopatu Polski w 50-lecie wybuchu drugiej wojny światowej” (26.08.1989 ) – II wojna światowa uświadomiła wszystkim nieznane przedtem rozmiary pogardy dla człowieka, pogwałcenie jego praw. Była szczególną mobilizacją nienawiści depczącej człowieka i to, co ludzkie, w imię imperialistycznej ideologii. Natomiast papież Franciszek w kazaniu wygłoszonym na cmentarzu wojennym w Fogliano di Redipuglia, dnia 13.09.2014, powiedział: Również dziś, po drugiej klęsce kolejnej wojny światowej, zdaje się, że można mówić o trzeciej wojnie prowadzonej w „kawałkach”, z przestępstwami, mordami, zniszczeniami (…).

Fotorelacja: Janek Cios

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *