Trwają “Spotkania z historią” – III dzień ZFF.

Dzisiaj (16 sierpnia) podczas kolejnego dnia pokazów konkursowych widzowie w ramach 7. Zamojskiego Festiwalu Filmowego obejrzeć mogli  siedem projekcji konkursowych, które walczyć będą o nagrodę  „Zamość Perła Renesansu”.

Jako pierwszy obraz obejrzeć można było „Megality – Historia sprzed 5500 lat” w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego. To film ukazujący polskie ziemie jako skrywające tajemnice na miarę Stonehenge. Specjaliści, cywilizację jaka wytworzyła się na polskich ziemiach około 6000 lat temu, nazwali od kształtu zachowanych naczyń – kulturą pucharów lejkowatych. Jej największą tajemnicą są najstarsze zachowane na powierzchni zabytki na ziemiach polskich – megality.

Kolejna projekcją były „Opowieści Pogranicza – Postacie” w reżyserii Joanny Polak i Darii Kopiec  opowiadający o miasteczku na krańcu Polski, tuż przy Litwie i Białorusi, które otaczają lasy i jeziora.

Widzowie obejrzeć mogli także „Od stepów Kubania do Niepodległości” w reżyserii Jerzego Oleszkowicza z udziałem płk dra hab Juliusza Tyma, dr Daniela Koresia, Jana Gromnickiego, s. Marty i s. Szymony, Andrzeja Burego, Pawła Guzy, Michała Chołki. Obraz opowiada historie powstania 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Tworzy się on w czasie zawieruchy rewolucyjnej w Rosji, na stepach Kubania. Ściągają tu ochotnicy, polscy żołnierze z armii zaborczych, czy rozwiązanych Korpusów Polskich. by na ziemi kozaków kubańskich rozpocząć marsz ku niepodległej Polsce. Do legendy przeszła bitwa pod Jazłowcem, która określiła przyszłą nazwę pułku. Osią filmu są wspomnienia gen. Konstantego Plisowskiego – pierwszego dowódcy.

Kolejnym z obrazów zaprezentowanym widzom był pokaz konkursowy „Solidarność Walcząca kontra komunizm” w reż. Włodzimierza Kuligowskiego.

Film opowiada o fenomenie Solidarności Walczącej i organizacji, która powstała w 1982 roku, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. W swoim programie dążyła do pełnej niepodległości Polski, upadku komunizmu i imperium sowieckiego. Autorzy przedstawiają nieznane fakty z historii tej organizacji.

Z kolei prezentowana dzisiaj  „Iskra Niepodległości” w reż. Bogusłąwy Stanowskiej-Cichoń  to film prezentujący Kraków jako miejsce ważne dla Polaków ze względu na pamięć historyczną, a także jako centrum procesów narodowotwórczych, opartych na sztuce, nauce i kulturze narodowej. Bohaterem dokumentu jest też Ignacy Paderewski – artysta, kompozytor i polityk, niestrudzony propagator idei wyzwolenia Polski.

Z kolei obraz Adama Kraśnickiego „Dominum montes – góry Jana Pawła II” to film opowiadający o fenomenie obecności gór w życiu Karola Wojtyły – Jana Pawła II. W obrazie przedstawione zostały najważniejsze górskie miejsca i sytuacje z nimi związane, które wpisały się w jego biografię – najpierw abp Karola Wojtyły, potem w czasie pontyfikatu Jana Pawła II, człowieka który ukochał góry, szukając w nich ukojenia, duchowej inspiracji, podziwu i cudu Stworzenia.

Ostatnim z pokazów konkursowych prezentowanych dzisiaj był obraz Macieja Wójcika iBogdana Miszczaka w obsadzie którego zobaczyć można było takich aktorów jak: Mariusz Bonaszewski – Ignacy Łukasiewicz, Dagny Cipora – Honorata Łukasiewicza, Mateusz Mikoś – Jan Szczęsny Morawski,  Łukasz Konopka – Tytus Trzecieski, Artur Dziurman – Karol Klobassa – Zrencki, Robert Zurek – Jan Zeh, Kamil Dobrowolski – Franek,  Wojciech Kwiatkowski – Karol Mikolasch.

“Łukasiewicz nafciarz romantyk” opowiada o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Film “Łukasiewicz nafciarz romantyk” obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Produkcja pokazuje Ignacego Łukasiewicza jako bohatera ponadczasowego, powstańca, ale przede wszystkim twórcę przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Nasz film ukazuje i udowadnia, że kolebka światowego przemysłu naftowego mieści się w Bóbrce na Podkarpaciu.

Po każdej z projekcji obyło się spotkanie z twórcami.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *