Lista przebojów Trójki i Lato z Orange w Zamościu

To najbardziej znana, najdłużej i nieprzerwanie działająca lista przebojów w Polsce. W 1982 roku wymyślił ją Andrzej Turski – ówczesny dyrektor Programu Trzeciego. Od początku prowadził ją Marek Niedźwiecki, wtedy niemal radiowy debiutant, dziś – dzięki przede wszystkim Liście – jeden z najpopularniejszych dziennikarzy muzycznych w kraju.

Wczoraj (16 sierpnia) na Rynku Wodnym zamościanie i turyści mieli możliwość uczestniczenia w niej na żywo. 1959 wydanie Listy było wydarzeniem towarzyszącym 7. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.

Listę układają słuchacze Trójki, głosując na ulubione utwory polskie i zagraniczne. Kiedyś odbywało się to listownie i telefonicznie, teraz za pośrednictwem internetu. Nadawana jest raz w tygodniu, najpierw w sobotnie, teraz w piątkowe wieczory, jest obowiązkowo słuchana zarówno przez fanów muzyki, jak i przez wykonawców. Znalezienie się w czołówce Listy to prawdziwe wyróżnienie dla każdego artysty.

W Zamościu w ramach ZFF „Spotkania z historią” odbywały się także projekcje plenerowe na Rynku Wielkim w ramach „Filmowe Lato z Orange na kartę „.

Z planowanych trzech projekcji odbyły się niestety tylko dwie, bo projekcję z 15 sierpnia z powodu ulewy trzeba było odwołać. Właśnie wczoraj (16 sierpnia) odbyła się ostatnia z nich.

W repertuarze pojawiły się przeboje, które zachwyciły widzów na całym świecie, z udziałem aktorów uwielbianych przez pokolenia. Na wielkim ekranie widzowie spotkali największe gwiazdy Hollywood i kina europejskiego w obrazach “Cudowny chłopak” z Julią Roberts, oraz nominowanym do Oskara arcydziele Wesa Andersona “Kochankowie z księżyca. Moonrise Kingdom”.

Dużym walorem kina plenerowego jest znakomita jakość obrazu i dźwięku. Za obsługę pokazów odpowiada profesjonalna ekipa pracująca na sprzęcie najwyższej jakości: projektorze kinowym w międzynarodowym standardzie kina cyfrowego obsługującym kopie filmowe DCP (digital cinema package) i na ekranach airscreen o bardzo wysokim współczynniku odbicia światła i powierzchni projekcyjnej 45 m. kw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *