Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu obronił tytuł Najlepszego szpitala w Polsce w kategorii „Jakości opieki”

Ranking 3

17 grudnia br. w dzienniku „Rzeczpospolita ” opublikowano wyniki tegorocznego rankingu „Złotej Setki Szpitali” w Polsce, w którym Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, tak samo jak przed rokiem, został uznany za Najlepszy szpital w Polsce pod względem jakości opieki. Druga jednostką lubelską sklasyfikowaną w tej kategorii został szpital wojewódzki z Białej Podlaskiej (5 miejsce). W klasyfikacji szpitali zabiegowych nasz szpital uplasował się na 3 miejscu w Polsce. Oprócz tego szpital odebrał także wyróżnienie Wicelidera w Województwie Lubelskim.

W rankingu uczestniczyło ok. 230. szpitali z całej Polski. Ranking opracował zespół Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, jednostka podległa Ministerstwu Zdrowia. Centrum oceniało m.in. zarządzanie szpitalem, jakość usług medycznych i opiekę nad pacjentem.

Nasz szpital zdobył najwięcej punktów w zakresie jakości opieki medycznej (604,84 pkt.) spośród wszystkich szpitali w kraju. Identyczną liczbę punktów otrzymał szpital miejski z Olsztyna, który zajął ex aequo pierwsze miejsce. Dwa lata temu nasz szpital także był wyróżniony w tej kategorii i zdobył drugie miejsce. W klasyfikacji szpitali zabiegowych szpital „papieski” zdobył 902,83 pkt. (w ubiegłym roku 885). Maksymalnie szpital mógł zdobyć 1000 punktów.

Na uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie, wyróżnienie dla Najlepszego szpitala w Polsce pod względem jakości opieki medycznej oraz dyplom za zajęcie trzeciego miejsca w kraju i wicelidera na Lubelszczyźnie, z rąk m.in. Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotra Warczyńskiego oraz Dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia dra Jerzego Henniga, odebrał dyrektor Andrzej Mielcarek oraz pełnomocnik dyrektora ds. jakości Urszula Taczała.

Szpital w Zamościu w rankingu „Rzeczpospolitej” zajmował wielokrotnie miejsca w czołówce szpitali w kraju. W dwunastoletniej historii rankingu szpital zajmował już m.in.: dwukrotnie 2 i 4 oraz 3 miejsce. Największe sukcesy szpital odniósł w 2011 r. zdobywając tytuł Najlepszego szpitala w Polsce rankingu „Bezpieczny szpital”, oraz w 2002 r. gdy został wyróżniony Najlepszym szpitalem w kraju wg Rankingu Szpitali przeprowadzonego przez Newsweek Polska i Towarzystwa Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej. Ponadto w latach 2006-2009, 2011, 2012 szpital był sklasyfikowany jako Najlepszy Szpital na Lubelszczyźnie.

W 2015 r. szpital zdobył wyróżnienie dla Najlepszego Szpitala w kraju w kategorii zarządzanie w ramach przeprowadzonego badania – System benchmarkingu szpitali „Portrety szpitali-mapy możliwości”. Projekt, czyli monitorowanie jakości usług publicznych i benchmarking z zakresu nadzoru nad funkcjonowaniem szpitali, przeprowadzony był dla szpitali, których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego. W 2014 r., w tym samym badaniu, Szpital był uhonorowany tytułem Najlepszego Szpitala na Lubelszczyźnie.

Info. i foto.: dr Ryszard Pankiewicz 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *