Solaris już w Zamościu

Dzisiaj (18 października) na terenie zamojskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji odbyła się prezentacja pierwszego z 10 autobusów marki Solaris, które pojawią się na ulicach miasta.

Przypomnijmy, że w maju br. podpisano umowę z Solaris Bus & Coach na dostawę 10 nowoczesnych niskoemisyjnych pojazdów. Pierwszy z nich właśnie dzisiaj zaprezentowano.

– Jest mi niezmiernie miło zaprezentować nasz nowy nabytek – Solaris Urbino 12. Jest to wielki sukces zarówno miasta, pana prezydenta, jak i spółki. Nie ulegliśmy presji czasu, postawiliśmy twarde warunki przetargowe, dzięki czemu dziś mamy autobus, którego pożąda cała Europa. Dodatkowo w cenie niższej niż życzył sobie niemiecki konkurent za model schodzący już z rynku. Należy się tym cieszyć – powiedział prezes MZK Krzysztof Szmit.

W ciągu czterech ostatnich lat spółka przeprowadziła postępowania przetargowe na 18 autobusów, w tym 10 autobusów marki Solaris oraz 7 autobusów używanych.

Nowy nabytek to model 2017 o pojemności niespełna 11 litrów, wyposażony w cało pojazdową klimatyzację, zasilanie urządzeń mobilnych pasażerów . Pojazd spełnia też restrykcyjną normę Euro 6 w zakresie emisji spalin. Pojazd jest niskopodłogowy i przystosowany dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Dodajmy, że zakup autobusów to element wartego ponad 16 mln złotych projektu „Budowa zrównoważonego systemu transportu publicznego na terenie Miasta Zamość”. Przypomnijmy, że w jego ramach jest nie tylko zakup nowych autobusów, ale także realizowana budowa nowoczesnego centrum przesiadkowego przy ul. Partyzantów (tzw. hubu komunikacyjnego. Koszt  całego projektu to 16 415 635,50 zł z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego sięgnie prawie 11 mln złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.