Potrącenie pieszej na przejściu dla pieszych

78-letnia piesza przechodząc przez oznakowane przejście dla pieszych na drodze krajowej nr 74 w gminie Szczebrzeszyn została potrącona przez kierującego Oplem. Kobieta trafiła do szpitala. Kierujący był trzeźwy. Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach przejść dla pieszych. A do pieszych zwracamy się z apelem o noszenie odblasków.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 18:00 na drodze krajowej numer 74 w miejscowości Wielącza Poduchowna w gminie Szczebrzeszyn poza obszarem zabudowanym. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący Oplem jechał w kierunku Zamościa. Na oznakowanym i oświetlonym przejściu dla pieszych nie zauważył idącej po pasach kobiety i doprowadził do jej potrącenia. W czasie, gdy doszło do potrącenia piesza schodziła już z przejścia.

Pieszą, 78-letnią mieszkankę gminy Szczebrzeszyn, załoga karetki pogotowia przewiozła do szpitala. Kobieta doznała obrażeń, które na szczęście nie zagrażają jej życiu. Oplem kierował 74-latek z Zamościa. Policyjne badanie alkomatem wykazało, że zarówno piesza, jak i kierujący byli trzeźwi.

W trakcie zdarzenia było ciemno, a widoczność znacznie utrudniał padający deszcz.

Ustalamy szczegółowy przebieg zdarzenia i apelujemy o zachowanie ostrożności na drodze. W sposób szczególny apelujemy do pieszych, aby w trosce o własne bezpieczeństwo zadbali o swoją widoczność na drodze. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów. Jednak dla własnego bezpieczeństwa idąc poboczem pieszy zawsze powinien mieć odblask, niezależnie od tego, jakim obszarem się porusza. Kierujący pojazdem widząc odbijający się w światłach samochodu odblaskowy element odpowiednio wcześniej zareaguje i bezpiecznie ominie pieszego.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *