Rotunda – zamojska cela śmierci – film o Rotundzie Zamojskiej

W sali Consulatus odbyła się dzisiaj 13.03.2017 o godz.11.00 konferencja prasowa, na której zostaliśmy poinformowani  o nowym filmie jaki powstał o Zamojskiej Rotundzie.

„Rotunda – zamojska cela śmierci” tak brzmi tytuł filmu, którego premiera odbędzie się 17 marca 2017 r.o godz.18.00 w Kazamacie Bastionu VII.
Premiera filmu świadomie jest w Kazamacie Bastionu VII, ponieważ Kazamata była miejscem  przetrzymywania więźniów i dopiero z tego miejsca osoby były transportowane na Rotundę Zamojską.

Jak powiedział nam reżyser filmu Leszek Wiśniewski –  film powstał na zlecenie TVP Historia i głównym motywem był fakt, że o Rotundzie Zamojskiej do tej pory nie powstał żaden film. W sensie monograficznym takiego filmu nie było. Główna trudnością przy pisani scenariusza był kompletny brak świadków tzn więźniów Rotundy. Z braku świadków tamtych czasów takie filmy coraz trudniej jest zrealizować. Film jest realizowany jako inscenizacja historyczna. Samo słowo Rotunda w tamtych czasach budziło grozę wśród mieszkańców Zamościa i Zamojszczyzny, ludzie wiedzieli że los więźniów w zasadzie jest przesądzony albo rozstrzelanie pod ścianą straceń albo wywózka do obozu zagłady. Dlatego podtytuł zamojska cela śmierci. Drugim problemem przy realizacji filmu był brak dokumentacji ikonograficznej, nie ma w zasadzie ani jednej fotografii tego miejsca. Jedyne informacje, relacje pochodzą od kolejarzy, którzy pracowali na stacji kolejowej czy na warsztacie obserwując co się dzieje na Rotundzie i oczywiście nielicznych światków, którym udało się stamtąd wydostać min.dr. Klukowskiemu, który został podczas panującego tyfusu zwolniony. Filmów tego typu nie da się zrealizować tak jak przeżywali w tamtych czasach uwięzieni. Rotunda była punktem przejściowym nie było tu cel, łóżek tylko  aby więźniów podzielić kto na śmierć a kto do wywózki.

Ktoś może tu powiedzieć ,że za dużo tej martyrologii, to już wszystko zostało powiedziane. Otóż nie zupełnie tak jest ponieważ wiedza o tamtych czasach ulega kompletnemu zatarciu. Warto przypominać o grozie tamtych dni, to jest rzecz bolesna ale trzeba pamiętać,ze wolność jest zadana a nie dana raz na zawsze.

Na premierę filmu zostały wysłane 150 zaproszenia min. do nauczycieli aby poinformować,że w ramach lekcji młodzież może obejrzeć ten film min. w kinie Stylowy. Film będzie można również zobaczyć w TVP Historia 8 kwietnia  i TVP Lublin 10 kwietnia  w programie ,, Zaułki historii” Leszka Wiśniewskiego o godz.20.30

Krzysztof Zanussi powiedział o o tamtych bolesnych czasach taką myśl podczas tegorocznej edycji Sacrofilmu, którego myślą przewodnią było przebaczenie i pojednanie ,, Przebaczyć można zapomnieć się nie powinno”

Rotunda Zamojska powstała w latach 1825–1831 jako działobitnia, po włączeniu Zamościa w granice Królestwa Kongresowego, czyli pod panowanie Rosji.
Jej budową kierował francuski gen. J. Ch. Mallet-Malletski podczas modernizacji zamojskiej twierdzy. Znajduje się ok. 500 m na południe od Starego Miasta, pełniła wówczas ważną funkcję jako stanowisko obronne. Z twierdzą połączona była drogą biegnącą na południe od dawnego bastionu II, osłoniętą wałami i fosą na zewnątrz. Rotunda ta ma formę grubego (ok. 7 m) pierścienia przykrytego warstwą ziemi, otwartego od strony Starego Miasta, z wysokimi (ok. 9,5 m), ceglano-kamiennymi ścianami, z oknami o funkcji strzelnicy od zewnątrz oraz wejściami do poszczególnych cel od dziedzińca. Znajduje się tam 19 niewielkich, połączonych cel – wcześniej było ich 20, jedna została zniszczona podczas nalotu niemieckiego na początku II wojny światowej. Do dziś Rotunda otoczona jest fosą od zachodu, południa i wschodu.
Podczas II wojny światowej Niemcy stworzyli tu początkowo przejściowy obóz dla ludności aresztowanej, m. in. grupy inteligencji, ludzi związanych z ruchem oporu. Później, w roku 1942, obiekt ten stanowił także miejsce licznych, masowych egzekucji, jakie obejmowały do roku 1943 ludność Zamojszczyzny, w tym również dzieci. Podobnie jak w wielu innych miejscach, Niemcy również tu zacierali ślady dokonanych zbrodni; prochy spalonych ofiar zrzucano do fosy-rzeczki biegnącej wokół Rotundy. Szacuje się, że pozbawiono tu życia ok. 8 tysięcy ludzi.

Film wyprodukowany przez TVP S.A. w 2016 r. czas trwania filmu – 25:58
scenariusz i realizacja – Leszek Wiśniewski
współpraca – Andrzej Urbański
konsultacja – Maria Rzeźniak
zdjęcia – Jacek Grzelak
dźwięk – Norbert Wiciński
współpraca operatorska – Paweł Krysa, Dariusz Piłat
zdjęcia z drona – Marek Madej
montaż – Zbigniew Gustaw
lektor – Artur Kalicki, Kamil Smerdel
ilustracja muzyczna – Sławomir Kozyrski
kierownictwo produkcji – Maria Mazurek

W inscenizacjach wystąpili:
Tomasz Banach, Andrzej Burda, Emil Burda, Marek Gwoździuk, Mieczysław Juszkiewicz, Rafał Maśny, Leszek Sobuś

Film zrealizowano przy wsparciu Muzeum Zamojskiego

Przy realizacji wykorzystano fragmenty filmów:
„Powstanie Zamojskie” – scenariusz Adam Sikorski, reżyseria Mirosław Gronowski
„Świadek Apokalipsy” – scenariusz i reżyseria Adam Kulik

filmowe materiały archiwalne TVP S.A. oraz materiały ikonograficzne i eksponaty Muzeum Zamojskiego.

Rotunda Zamojska została zgłoszona do renowacji, trwają prace koncepcji oświetlenia tego miejsca aby ten obiekt był wyeksponowany jak najlepiej w obecnych czasach. Prace przy renowacji całego obiektu mogą pochłonąć około 9 mil. zł

W konferencji prasowej udział wzięli: Prezydent Miasta Andrzej Wnuk, reżyser filmu Leszek Wiśniewski ,Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu: Małgorzata Bzówka , Marek Gajewski Rzecznik Prasowy UM

Fotosy z filmu. Dominika Lipska- dziękujemy

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *