Zamość – 82 rocznica upamiętniające Aktion Zamość
Dziś, 27 listopada, w Zamościu, pod hasłem „Budujemy przyszłość, pamiętając o przeszłości”, odbyły się uroczystości upamiętniające haniebne niemieckie akcje wysiedleńcze i pacyfikacyjne przeprowadzone 82 lata temu na Zamojszczyźnie pod kryptonimem Aktion Zamość (pol. Akcja Zamość).
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 mszą świętą w intencji ofiar wysiedleń na Zamojszczyźnie, która odbyła się w kościele św. Michała Archanioła w Zamościu.
Ceremonia przy Pomniku Ofiar Faszyzmu
Po mszy świętej uczestnicy przeszli do Pomnika Ofiar Faszyzmu Anioł Śmierci, znajdującego się u zbiegu ulic Piłsudskiego i Okrzei. Tam odbyła się dalsza część uroczystości, która obejmowała odśpiewanie hymnu państwowego, apel pamięci, salwę honorową oraz złożenie wiązanek i kwiatów pod pomnikiem.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele środowiska Dzieci Zamojszczyzny, władze Miasta Zamość, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych, władze oświatowe, poczty sztandarowe, młodzież oraz harcerze. Wszyscy zgromadzeni oddali hołd ofiarom niemieckich akcji wysiedleńczych i pacyfikacyjnych, przypominając o tragicznych wydarzeniach sprzed 82 lat.
Dzisiejsze uroczystości, odbywające się pod hasłem „Budujemy przyszłość, pamiętając o przeszłości”, były ważnym przypomnieniem o bolesnej historii Zamojszczyzny i hołdem dla tych, którzy ucierpieli w wyniku niemieckich działań podczas II wojny światowej. Dzięki zaangażowaniu organizatorów i uczestników, pamięć o ofiarach Akcji Zamość pozostaje żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom.
Organizatorami wydarzenia byli: Polski Związek byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Środowiska Dzieci Zamojszczyzny, Zarząd Okręgowy w Zamościu oraz Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny.
——————————————————————–
Obóz w Zamościu Niemcy założyli 27 listopada 1942 roku i funkcjonował on do 19 stycznia 1944 Komendantem był SS-Unterscharführer Artur Schutz (przez więźniów określany jako Ne) a od czerwca 1943 SS-Sturmbannführer Hermann Krumey. Obóz składał się z 16 baraków odgrodzonych od siebie drutami kolczastymi, co czyniło go największym obozem przesiedleńczym jaki Niemcy utworzyli dla Polaków wysiedlanych z Zamojszczyzny. Więcej informacji podawaliśmy TUTAJ
foto screen Zamość TV
Straszne, że nasi dziadkowie musieli przechodzić przez tak trudny okres..